Sürmene'de yurttaşlar, çöp depolama alanının taşınması için yol kesti

Trabzon Sürmene Çamburnu Tabiat Parkı'nın yanı başındaki çöp depolama alanının taşınması için yurttaşlar yol kesti, kamyonları bölgeye sokmadı.

24 Eylül 2018 15:39
Paylaş

Fatih TURAN
Trabzon

Dünyada sarıçam ormanlarının deniz seviyesine inebildiği nadir alanlardan biri olan Trabzon'un Sürmene ilçesindeki Çamburnu Tabiat Parkı ekosistemi, güneyinde kurulan katı atık çöp depolama alanı tehdidiyle karşı karşıya. Trabzon, Rize Katı Atık Birliği (TRAB-Rİ-KAB) tarafından ilçede 11 yıldır çöp depolanan alana ulaşan yolu araçlarıyla ulaşıma kapatan yurttaşlar eylem yaptı, çöp dolu kamyonların geçişine izin vermedi. 2 saat kapalı kalan yol, jandarma ekiplerinin müdahalesi üzerine açıldı.

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde katı atıkların düzensiz bertaraf edilmesi, gelişigüzel vahşi depolama yöntemlerinin uygulanması uzun süreden bu yana çözülemeyen çevre sorunu haline geldi. Soruna çözüm için bir araya gelen Trabzon ve Rize il ve ilçe belediyeleri, "Trabzon ve Rize illeri Yerel Yönetimleri Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği"ni (TRAB-Rİ-KAB) kurdu. Birlik, bakanlıklar ve belediyelerin katkıları ile Trabzon'un Sürmene ilçesi Kutlular mevkisinde deniz seviyesinden 290-340 metre yüksekte, kıyıdan yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta çöp depolama alanı oluşturdu. Mevcut çöp depolama alanının kapasitesinin dolması üzerine, yeni çöp depolama alanı açıldı. 11 yıldır çöp depolanan alan, çevreye kötü kokular yaydığı için yörede yaşayan yurttaşların tepkisine neden oldu.

YURTTAŞLAR YOL KESİP TEPKİ GÖSTERDİ

Dünyada sarıçam ormanlarının deniz seviyesine inebildiği nadir alanlardan biri olan Çamburnu Tabiat Parkı'nın da güneyinde yer almasıyla sürekli tartışmaların odağı olan çöp depolama alanına yöre halkının tepkisi sürüyor. Bölgede yaşayanlar, tabiat parkı içinden geçerek çöp depolama alanına ulaşan yol üzerinde toplanarak eylem yaptı. Vatandaşlar, yolu araçlarıyla ulaşıma kapatıp çöp dolu kamyon ve TIR'ların geçişine izin vermedi.

'ENDİŞE İÇİNDE YAŞIYORUZ'

Bünyamin Seyrekbasan isimli yurttaş, kötü koku nedeniyle endişe içinde yaşadıklarını belirterek "Pis çöp kokusu yöre halkının yaşam kalitesini ve ruhsal durumunu olumsuz yönde etkilemektedir. Çöp sahası yerleşim alanlarına ve tarım arazilerine çok yakın olduğundan çevre etkileri direkt halka yansımaktadır. Kamyonlardan sızan çöp suları yol boyunca çevreye dökülmektedir. Çöp suları yağmur sularına karışarak tarım arazilerine ve denize karışmaktadır. Sinek ve haşere bölgemizde tarımı ve sağlığı aşırı derecede tehdit etmektedir. Bu noktada taleplerimiz, gerekli önlemlerin alınması ve halkın korunmasıdır. 10 yılı aşkındır kötü kokuyla iç içe ve sağlık yönünden endişe içinde yaşamak zorunda bırakıldık. Acaba sesimizi duyan var mı? Nefes alamıyoruz!" dedi.

'SULARIMIZI İÇEMİYORUZ'

Günay Ömeroğlu ise kötü koku nedeniyle yaşamakta zorluk çektiklerini anlattı. Ömeroğlu, "Sularımızı içemiyoruz. Parayla su alıyoruz. Artık ona da para yetmiyor. Yukarılardan kaynak sularından alıp su ihtiyacımızı karşılıyoruz. Önceden bizim sularımız öyle güzeldi ki şimdi ise öyle değil. Çocuklarımız tatile geliyor, bu manzarayı görünce geri dönüyor. Bahçemizde ne yemek yiyebiliyoruz ne çay içebiliyoruz. Kötü kokudan bir şey yutamıyorsunuz. Bu kadar rezillik, sorumsuzluk olmaz. Köyün içinde bu olur mu? Burada yaşanılır mı?" diye konuştu.

Yolu yaklaşık 2 saat kapalı tutan yurttaşlar, bölgeye gelen jandarma ekiplerinin müdahalesi üzerine eylemlerini sonlandırdı. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Pazar fiyatları ateş pahası: Eskiden 3-4 kilo alan şimdi 1 kilo alıyor

SONRAKİ HABER

YTÜ öğrencileri: Okulumuzdaki millet bahçesi projesi iptal edilsin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa