07 Nisan 2011 08:26

‘AKP emekliyi yoksul bıraktı’

Sincan’da emekliler, AKP Hükümetinin kendilerini açlık sınırının altında yaşamaya mahkum eden politikalarını protesto etti.Emekli Sen Sincan-Etimesgut Şubesi emeklilerin yaşadıkları hak kayıplarına dikkat çekmek için dün Sincan Lale Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Emekliler, “İleri demokrasi dedin, haklar

‘AKP emekliyi yoksul bıraktı’

Paylaş
Gökhan Çelik

Sincan’da emekliler, AKP Hükümetinin kendilerini açlık sınırının altında yaşamaya mahkum eden politikalarını protesto etti.

Emekli Sen Sincan-Etimesgut Şubesi emeklilerin yaşadıkları hak kayıplarına dikkat çekmek için dün Sincan Lale Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Emekliler, “İleri demokrasi dedin, haklarımızı yedin”, “Hükümet bir musibet bin nasihatten evladır, işte sana Afrika” yazılı dövizler taşıdı. Emekli Sen Şube Başkanı Özcan Yıldız, AKP Hükümetinin emeklileri açlık sınırının altında yaşamaya mahkum ettiğini belirtti. SSK ve BAĞKUR emeklilerinin TÜFE alacaklarının ödenmediğini, kamu çalışanlarına verilen ek ödemelerden Emekli Sandığı emeklilerinin yararlandırılmadığını hatırlatan Yıldız, emeklilerin yüzde 80’inin açlık sınırı altında, tamamının da yoksulluk sınırının altında yaşadığını dile getirdi. Yıldız, “2002-2006 yıllarında SSK ve BAĞKUR emeklilerinin aylıkları eksik arttırılmıştır. Bu eksik ödeme nedeniyle her emeklinin 200 TL civarında alacağı bulunmaktadır. Ancak emeklilere tek tek dava açarlarsa alacaklarını alabilecekleri söylenmektedir. Bu anlayış halkı mağdur etmekten başka bir şeye hizmet etmez” dedi. Alacakları için 15 gün sürecek bir imza kampanyası başlattıklarını söyleyen Yıldız, topladıkları imzaları Başbakanlığa ileteceklerini belirtti. Açıklamaya Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sincan-Etimesgut Şubesi, Eğitim Sen Ankara 4 No’lu Şube ile Emek Partisi (EMEP), ÖDP ve TKP Sincan ilçe yöneticileri de destek verdi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kürt öğrenciler andımızı okumak istemiyor

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa