19 Eylül 2018 08:55

Talep yok, devletin lisesi kapanma noktasında

Şırnak'ta Balveran beldesinin tek lisesi imam hatibe çevrildi. Okul öğrenci bulamadığı için kapanma noktasına geldi.

Talep yok, devletin lisesi kapanma noktasında

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İnanç YILDIZ
Diyarbakır

Şırnak’ta velilerin talepleri olmamasına rağmen okullar imam hatip ortaokuluna ve lisesine dönüştürülüyor. Bu okullara gitmek istemeyen öğrencilere ise imam hatip dışında pek seçenek sunulmuyor.  Söz konusu duruma Eğitim Sen’in raporunda çarpıcı bir örnek verildi. Balveran beldesinin tek lisesi imam hatibe çevrildi. Okulun öğrenci bulamadığı için kapanma noktasına geldiği belirtiliyor. HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir ise kentte yaşanan durumu Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sordu.  

Yeni eğitim öğretim yılı ilk ders başını yaptı. Eğitimde yıllardır giderilmeyen sorunlar devam ederken, bir yandan da okullar yeterli talep olmamasına rağmen imam hatip ortaokuluna ve lisesine çeviriliyor. Bu durumun çarpıcı örneğinin yaşandığı kentlerden birisi de Şırnak. 511 bin 288  nüfuslu Şırnak’ta bulunan 17 imam hatip ortaokulunda kayıtlı 4 bin 143 öğrenci ve 12 imam hatip lisesinde 3 bin 704 öğrenci bulunmakta. Veliler bu okulları tercih etmediği için her yıl kontenjanları yüksek oranda boş kalmakta. Ancak durum böyle iken mevcut okulların imam hatibe dönüştürülmesi çabası ise devam ediyor. Şırnak’ın Cizre ilçesinde öğrenci sayıları 2 binden fazla olan 15 Temmuz Ortaokulu, Metin Bostancı Ortaokulu ve Vali Kamil Acun Ortaokulu velilerin izni olmadan, okul müdürlerinin Milli Eğitim Bakanlığına verdiği dilekçe ile imam hatip okuluna dönüştürüleceği iddia ediliyor.

‘VELİLERE İMAM HATİP DAYATILIYOR’

Söz konusu durum için yeni eğitim-öğretim yılı öncesi rapor hazırlayan Eğitim Sen şu ifadeleri kullandı: “Şırnak genelinde imam hatip lise ve imam hatip ortaokullarına ağırlık verilmesi bir diğer problemdir. Bu konuda velilerden çok ciddi şikayetler gelmektedir. Velilere imam hatip dayatılıyor. Ya imam hatibe gönder ya da servis tut başka yere gönder deniliyor. Örneğin Cizre merkezde 4 tane büyük ortaokul imam hatibe çevrildi. Şırnak merkez de mahallenin tek ortaokulu imam hatibe çevrildi. Şırnak Balveren de tek lise İmam hatibe çevrildi. Hatta bu belde de İmam hatibe çevrildikten sonra öğrenci bulamadığı için okulun kapanma durumuyla karşı karşıya gelmesi diğer bariz örneğidir.”

MİLLİ EĞİTİM BAKANINA SORULDU

HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir ise, Şırnak’ta yaşanan bu durumu Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sordu. İmir verdiği soru önergesinde şu soruları sordu:” Türkiye’de mevcut imam hatip liseleri ve imam hatip ortaokulları nüfusa oranla gerekenden fazla iken ve her sene kontenjanlarında aşırı bir boşluk oluşmasına rağmen mevcut okulların imam hatiplere dönüştürülmesinin amacı nedir? Şırnak ve ilçelerinde imam hatip ortaokul ve liselerine veliler çocuklarının kayıtlarını  yapmazken mevcut okulların velilerin izni alınmadan imam hatiplere dönüştürülmesindeki amaç nedir? Türkiye genelinde kaç tane okul imam hatip okullarına dönüştürülmüştür? İl bazlı sayıları nedir? Şırnak ve ilçelerinde üç yıldır yüz binlerce gencin eğitim hayatı elinden alınarak  karakollara dönüştürülen okulların şimdi de imam hatip okullarına dönüştürülmesindeki amaç nedir? Bu sistemle cemaat kültürüne biat eden yeni bir nesil mi yaratılmaya çalışılıyor?”

ÖNCEKİ HABER

Krizin bedelini ödemek istemiyorsak aklımızı başımıza almalıyız

SONRAKİ HABER

Soma Maden Katliamı davasında Can Gürkan'a ödül gibi tahliye kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa