13 Eylül 2012 12:41

Yerel seçimlerle ilgili teklif haftaya Meclise geliyor

YEREL seçimin öne alınarak 27 Ekim 2013 tarihinde yapılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifi AKP ve MHP Grup başkan vekillerinin ortak imzasıyla TBMM Başkanlığı’na önümüzdeki hafta sunulacak.AKP ve MHP, normal takvimi Mart 2014’de olan yerel seçimlerin tarihini Ekim 2013’e çekme konusunda geçtiğimiz gün

Yerel seçimlerle ilgili teklif haftaya Meclise geliyor
Paylaş

YEREL seçimin öne alınarak 27 Ekim 2013 tarihinde yapılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifi AKP ve MHP Grup başkan vekillerinin ortak imzasıyla TBMM Başkanlığı’na önümüzdeki hafta sunulacak.
AKP ve MHP, normal takvimi Mart 2014’de olan yerel seçimlerin tarihini Ekim 2013’e çekme konusunda geçtiğimiz günlerde anlaşmaya varmıştı. Ortak metni hazırlayan iki partinin kurmayları, teklifi son haline getirdi.

27 EKİM 2013

Teklif, Anayasaya geçici madde eklenmesi şeklinde yapılacak. Teklif ile yapılacak ilk yerel seçimin Ekimin son pazarında yapılması öngörülecek. Buna göre yerel seçimin tarihi 27 Ekim 2013 olarak benimseniyor.
Ayrıca yapılacak anayasa değişikliğinin yanı sıra Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun’un “Seçim dönemi - seçim başlangıç tarihi ve seçim günü” başlıklı 8. maddesin de değişiklik yapılması öngörülüyor. 27 Ekim 2013 tarihi nedeniyle kanundaki “Her seçim döneminin beşinci yılındaki 1 Ocak günü seçimin başlangıç tarihidir, Aynı yılın Mart ayının son Pazar günü oy verme günüdür” ifadesindeki 1 Ocak günü 1 Ağustos olarak değiştirilmesi planlanıyor.
1 Ekimde açılacak olan Meclis’in ilk gündem maddesinin yerel seçimlere ilişkin anayasa değişikliği olması bekleniyor. (ANKARA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Şırnak’ta 1 işçi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

‘12 Eylül hukuku Canan örneğinde sürüyor’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...