16 Eylül 2018 17:20

Zamlar besicileri zora soktu: Böyle sürerse hayvancılığı bırakacağız

Van’da yem ve kepeğe gelen zamlar nedeniyle besiciler zor günler yaşıyor.

Zamlar besicileri zora soktu: Böyle sürerse hayvancılığı bırakacağız

Fotoğraf: MA

Paylaş

Elverişli coğrafyası ile önemli hayvancılık merkezlerinden olan Van’da besiciler, ekonomideki gidişat ve döviz kurlarındaki artış nedeniyle zor durumda. Yem ve kepek fiyatlarına ardı ardına yapılan zamlar besicilerin adeta belini büktü. Artan bakım masrafları altında ezilen besiciler, sahip oldukları hayvanlara alım gücünün eskiye oranla düşmesi sonucu alıcı da bulamıyor.

Ekonomideki gidişat nedeniyle yem ve kepek fiyatlarına gelen zamların altından kalkamayan Vanlı besiciler, satış yapamamaktan dertli. Van Hayvan Pazarındaki besiciler, pazarın bu yıl en zor günlerini yaşadığını ifade etti.

‘HAYVANCILIK YAPMAK ARTIK KURTARMIYOR’

40 yıldır besicilik yapan Süleyman Gezer, ekonominin durumu yüzünden son 3 yıldır yaşadığı zararı hiçbir dönem yaşamadığını belirtti. Yem ve kepek fiyatlarına art arda gelen zamlar nedeniyle besicilik yapmanın zorlaşmasının yanı sıra canlı hayvan alım satımlarının da durma noktasına geldiğini söyleyen Gezer, “Yemin torbası 75 lira, kepeğin torbası 40 lira oldu. Hayvan satışlarında inanılmaz düşüş var. Pazarın durumu kötü. Hayvancılık yapmak da artık bizi kurtarmıyor” dedi.

‘ESKİDEN KAMYONLA ALIRDIK ŞİMDİ TORBAYLA’

Uzun yıllardır besicilik yapan Necati Kızıltaş da, son birkaç yıldır Van’da hayvancılıkla uğraşan herkesin iflasın eşiğine geldiğini kaydetti. Nedeni ise, zamlar. “Eskiden kamyonla götürdüğümüz yemi artık torba ile alıyoruz. Hayvan fiyatları da düştü.

Geçen yıl 10 bin liraya sattığım hayvanı, bugün 5 bin liraya zor satıyorum” diyen Kızıltaş, bu duruma bir an önce çözüm bulunmasını istedi. Zamlar ve satış yapamamaktan şikayet eden besicilerden Erdal Kızıltaş da tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Mazotun litresi 6 lira 50 kuruş. Elimizi nereye atsak zam, zam, zam. Bu sene ekinler çoktu, buğdayın da öğütülme dönemindeyiz. Ama kepeğin torbası 40 lira, bir ay sonra 50 lira olacak. Unun torbası 80 liradan 120 liraya çıktı. Bu nasıl bir iş anlamadım!” Kızıltaş, böyle gitmesi halinde besiciliği bırakacağını ifade etti.

Zamların hayvan alım satımlarına doğrudan yansıdığını söyleyen Tajdin İnan da, “Akşam evimizde yediğimiz yemeğin içindeki salça bile 3 liradan 10 liraya çıkmış ise hayvan pazarının durumunu artık yetkililer düşünsün” dedi.

PAZAR YERİ DE SORUN

Kayyım atanan Van Büyükşehir Belediyesinin eski hayvan pazarını yeniden inşa etmeye başlaması nedeniyle geçici olarak kendilerine tahsil edilen yerde satış yapan besicilerin bir diğer şikayeti de kendilerine gösterilen yerin toz toprak içerisinde olması. Bu yüzden yüzlerinde maske ile dolaşan besiciler, pazarın sabahları sulanmasını istedi. (Van/MA)

ÖNCEKİ HABER

Bornova Belediyesi temizlik işçilerinden sendikalara mücadele çağrısı

SONRAKİ HABER

10 metre yükseklikten düşen kaynak ustası Recep Kul yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa