16 Eylül 2018 14:26

Türkiyeliler, Finlandiya’da en fazla işyeri açan göçmen grubu

Finlandiya Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü’nün raporuna göre ülkede en fazla işyeri açan göçmen grubu Türkiyeliler.

Türkiyeliler, Finlandiya’da en fazla işyeri açan göçmen grubu

Fotoğraf: Kotivalo/Wikimedia Commons(CCO)

Paylaş

Finlandiya Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü’nün (ETLA) kamuoyuna açıkladığı rapor Finlandiya’da en fazla işyeri açan göçmen grubunun Türkiyeliler olduğunu gösterdi.

”Finlandiya’da Göçmen İşletmeciler” başlıklı raporda 2006-2014 yıllarında göçmen işletmeci sayısının yüzde 92 oranında arttığı belirtiliyor. Ancak değişik ülkelerden gelen göçmen grupları arasında büyük farklılıklar olduğuna da dikkat çekiliyor.

ETLA’nın raporunda en fazla kendi işyerini Türkiye’den gelen göçmenlerin açtıkları belirtiliyor. Türkiyeli göçmenlerin yüzde 32’si kendi işletmelerini açmış.

Araştırmayı yapan uzmanlardan Paolo Furnaro, göçmenlerin kendi işyerlerini açmalarının iki nedeni olduğu düşüncesinde.

Furnaro’ya göre bunun birinci nedeni göçmenlerin işe girmelerende karşılaştıkları güçlükler ikincisi de geldikleri ülkelerde işyeri sahiplerinin daha üstün bir statüye sahip olmaları.

Uzmanlar, işletmecilik yapan göçmenlerle Finlandiyalı işletmecilerin elde ettikleri gelirleri de araştırmış. Sonuçlar göçmen işletmecilerin Finlandiyalılara kıyasla çok daha az gelir elde ettiklerini gösteriyor. Bu gelir farkının göçmenlerin işlettikleri şirketlerin küçük, verimliliğinin düşük ve yeni olmasından kaynaklandığı değerlendirmesi yapılıyor.

Göçmenlerin kurdukları işletmelerin büyük bir bölümü başkent Helsinki’nin de yer aldığı Uusimaa bölgesinde. Bu işletmelerden büyük bir çoğunluğu hizmet sektöründe. Küçük lokanta ve pizza dükkanlarının çoğunluğu göçmenler tarafından işletiliyor.

Finlandiya’da 10 bini aşkın Türkiye kökenli göçmen yaşıyor. (Stockholm/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Ders kitabında Gezi Direnişi, ‘Dış mihrakların işi’

SONRAKİ HABER

Cemil Candaş cinayeti davasında karar verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa