16 Eylül 2018 13:17
Son Düzenlenme Tarihi: 16 Eylül 2018 13:23

Allende: Darbenin Venezuela’da tekrarlanmasına izin vermemeliyiz

İsveç’te yaşayan Şilililer, Şili'de 1973'te gerçekleştirilen darbeyi lanetlemek için bir araya geldi. Anma törenine Allende’nin torunu da katıldı.

Allende: Darbenin Venezuela’da tekrarlanmasına izin vermemeliyiz

Fotoğraf: Murat Kuseyri/EVRENSEL

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Latin Amerika ülkesi Şili’de 11 Eylül 1973 günü gerçekleştirilen kanlı darbe sırasında ölen Devlet Başkanı Salvador Allende’nin torunu Pablo Sepulveda Allende, ABD’nin Venezuela’da bir darbe tezgahlamaya çalıştığına dikkat çekerek “11 Eylül’ün Venezuela’da tekrarlanmasına izin vermemeliyiz” dedi.

‘ŞİLİ’YE İHANET EDENLERİ UNUTMAYACAĞIZ’

İsveç’te yaşayan Şilililer, Augusto Pinochet’in gerçekleştirdiği darbeyi kınamak ve darbe sırasında yaşamını yitirenleri anmak için Stockholm’de Ispanya İç Savaşında yaşamını yitiren İsveçli gönüllüler anısına yaptırılan La Mano anıtı önünde bir gösteri düzenledi.

Stockholm Belediye Başkan Yardımcısı Ann-Margarethe Livh, 11 Eylül 1973 günü televizyonda “kara gözlüklü generaller”in Şili’de darbe yaptıklarını seyrettiğinde ABD emperyalizminin çıkarları için her şeyi yapabileceğini anladığını belirterek şunları kaydetti:

“Devrim barışçıldı ama darbe kanlıydı. Şili solunun mücadelesi İsveç solunun mücadelesi haline geldi... Allende’nin gücü halka olan inancından geliyordu. Faşizme karşı kararlı direnişini ve Şili’ye ihanet edenleri asla asla unutmayacağız. Hiç bir zaman ABD ve CIA’nın darbe ve katliamdaki sorumluluğunu unutmayacağız.”

ALLENDE’NİN TORUNU KONUŞTU

Pablo Sepulveda Allende de, faşist darbe sırasında binlerce Şililinin yaşamını kurtaran ve İsveç’e gelmelerini sağlayan İsveç’in Şili Büyükelçisi Harald Edelstam’ın anısı önünde saygıyla eğildiğini söyleyerek konuşmasına başladı.

Darbeden sonra binlerce insanın kaybedildiğini ve öldürüldüğünü ve 500 yıldan beri baskı altında bulnan Mapuche yerli halkına yönelik katliamlar gerçekleştiğini hatırlatan Allende, “Ondan sonra gelen hükümetler de, Mapuchelere baskı uyguladı ve onlarcasını katletti” dedi.

Salvodar Allende’nin katledilmesinin üzerinden 45 yıl geçtiğini belirten Allende, “Son 10 yıldır ABD emperyalizminin Honduras, Paraguay ve Brezilya’da demokratik yöntemlerle seçilmiş yönetimleri yumuşak darbelerlerle görevden uzaklaştırdığını gördük. Brezilya’da Lula’nın kazanacağını bildikleri için seçimlere katılmasını engelliyorlar” şeklinde konuştu.

Fotoğraf: Murat Kuseyri/EVRENSEL

‘HALK DEVRİMİ SAVUNACAKTIR’

Venazuela’da yaşadığı ve doktorluk yaptığı için ülkedeki gelişmeleri yakından takip ettiğini söyleyen Allende, şunları kaydetti. “Venezuela, Bolivar’ın ana vatanı. Latin Amerika’daki antiemperyalist mücadelenin öncülüğünü yaptı. Günümüzde ABD emperyalizmi ve onun Avrupa’daki bağlaşıklarının ağır saldırıları altında. Venezuela kendisine yönelik ekonomik, siyasi ve psikolojik savaş ve saldırılara karşı direniyor ve direnmeye devam edecek. Seçimlerde pek çok kez devrimi tercih eden halk onu savunacaktır.”

‘EMPERYALİZM İÇİN TEK YOL KALDI’

ABD emperyalizminin Venezuela’daki rejimi yıkmak için elinden geleni yaptığını ancak başaramadığını söyleyen Allende, “Emperyalistler için sadace bir tek yöntem kaldı. O da askeri olarak ülkeyi işgal etmek. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizi kullanıyorlar. İnsani bir kriz, bir sığınmacı krizi görünümü vererek kamuoyunu askeri bir işgal için hazırlıyorlar. Böyle bir işgali ABD’nin yakın müttefiği Kolombiya’dan başlatabilirler. Böylesi bir müdahale hem Latin Amerika hem de dünya için yıkıcı sonuçlara yol açabilir. 11 Eylül’ün Venezuela’da tekrarlanmasına izin vermemeliyiz” dedi.

İsveçli sanatçı Jan Björklund’un darbe sırasında katledilen sanatçı Victor Jara’nın şarkılarını söylediği gösteride Şilili katılımcılar, cunta döneminde kaybolanların resimlerini taşıdı ve cuntayı kınayan sloganlar attı.

ÖNCEKİ HABER

İran’da maaşları ödenmeyen işçiler eylem yaptı

SONRAKİ HABER

Hükümete salon veren ODTÜ, evrim konferansına bahane üretti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa