16 Eylül 2018 08:44
Son Düzenlenme Tarihi: 16 Eylül 2018 08:56

Rus Ortodoks Kilisesi, Fener Rum Patrikhanesiyle ilişkilerini kesti

Rus Ortodoks Kilisesi, Ukrayna Kilisesi üzerinden yaşanan anlaşmazlık sebebiyle Fener Rum Patrikhanesi ile ilişkilerini kesti.

Rus Ortodoks Kilisesi, Fener Rum Patrikhanesiyle ilişkilerini kesti

Fotoğraf: Dmitry Guryanov/Wikimedia Commons(CC BY-SA 4.0)

Paylaş

Rus Ortodoks Kilisesi, İstanbul Fener Rum Patrikhanesi'yle diplomatik ilişkilerini fiilen kesti.

BBC Türkçe'nin haberine göre kararın, Fener Rum Patrikhanesi'nin Ukrayna Kilisesi'ni "Rusya'dan bağımsız bir kilise olarak tanımaya hazırlandığı" yolundaki işaretler üzerine alındığı belirtiliyor.

Rusya Kilisesi Sözcüsü Vladimir Legoida, Fener Rum Patrikliği temsilcilerinin katılımıyla yapılan tüm idari oturumların askıya alındığını duyurdu.

Bu çerçevede, tüm ortak ayinlerin durdurulacağı ve Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill'in dualarında Patrik Bartholomeos'a atıf yapmayacağı belirtiliyor.

Rus Kilisesi'nin dış ilişkiler sorumlusu Metropolitan Hilarion Sen Sinod Meclisi'nin kararını "ilişkilerin kopması" olarak tanımladı.

İstanbul Fener Rum Patrikhanesi, dünya genelindeki 300 milyon Ortodoks'un dini otoritesi konumunda.

Kremlin, Rus Ortodoks Kilisesi'nin kararına müdahale etmeyeceğini açıkladı. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, gelişmenin kaygı verici olduğunu belirterek, "Moskova için ve aslında tüm Ortodoks dünyası için tercih edilen senaryo, Ortodoks dünyasının birliğini korumasıdır" mesajını açıkladı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Filipinler'deki Mangkhut Tayfunu'nda 28 kişi öldü

SONRAKİ HABER

Cemil Candaş cinayeti davasında karar verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa