15 Eylül 2018 14:23
Son Düzenlenme Tarihi: 15 Eylül 2018 16:10

Çorlu faciasının bilirkişisi ‘tanıdık’ çıktı: Pamukova'dan Çorlu'ya...

Çorlu katliamı bilirkişisi Karaşahin’in, facianın yaşandığı hattın danışmanı olduğu ve Pamukova faciasını da akladığı ortaya çıktı.

Çorlu faciasının bilirkişisi ‘tanıdık’ çıktı: Pamukova'dan Çorlu'ya...

Fotoğraf: İsa Terli/AA

Paylaş

25 yurttaşın yaşamını yitirdiği Çorlu’daki tren faciasında yaşanan ihmalleri televizyon ekranlarına “başarılı bir menfez” diyerek aklayan Prof. Dr. Mustafa Karaşahin’in 2004’te meydana gelen Pamukova tren faciasını da aklayan kurulda olduğu ortaya çıktı. Ayrıca, Karaşahin’in Ulaştırma Bakan Danışmanlı görevinde bulunduğu ve bakanlıkla ticari ilişkileri olduğu ortaya çıktığı belirtildi. 

PAMUKOVA’DAN ÇORLU’YA

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre Çorlu’da incelemelerde bulunmasının ardından faciayı aşırı yağış sonucunda menfezde dengeyi sağlayan dolgunun erozyonu olarak açıklayan Karaşahin, “135 yıldır fonksiyonunu yerine getirebilen başarılı bir menfez. Küresel ısınma kaynaklı mevsim değişikliklerinden ani sağanak yağışlar ortaya çıkabiliyor” ifadelerini kullanmıştı. Ancak Karaşahin’in geçmişte yaşanan kazalardaki rolü, Ulaştırma Bakanlığı’ndaki görevi, bir dönem bakanlıkla kurduğu ticari ilişki ve aldığı projelerdeki görevler dikkat çekti. Çorlu’daki faciayı ‘doğal’ olaylara bağlayan Karaşahin’in geçmişte de Pamukova’da 41 kişinin yaşamını yitirdiği tren faciasını aklayan heyette yer aldığı belirlendi. 22 Temmuz 2004’te hızlandırılmış trenin Pamukova’da yaptığı kazada, faciayı soruşturmak için oluşturulan ve dolaylı bir şekilde makinistleri suçlayarak TCDD yönetimini aklayan “Bağımsız Bilim Kurulu”nda yer alan Karaşahin, o tarihin ardından bakanlıkta hızla yükseldi.  
O hattın da danışmanı

2005-2012 yılları arasında Ulaştırma Bakan Danışmanı olarak görev yapan Karaşahin, 2009-2013 yıllarında da Yüksek Hızlı Tren İşletmesi Danışmanlığı görevlerinde bulundu. 2013’ten itibaren Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu üyesi olan Karaşahin ayrıca 2012-2014 yılları arasında Çorlu faciasının meydana geldiği Trakya Demiryolu Hattı Yenileme Projesi’nde danışmanlık hizmeti verdi. Karaşahin’in ayrıca Ulaştırma Bakanlığı ile bir dönem ticari ilişki içinde de olduğu tespit edildi. Cumhuriyet’in 9 sene önce “Bakanlığın ilginç işbirliği” başlığı ile duyurduğu ve Karaşahin ile Pamukova faciasını aklayan bilim insanlarının kurduğu Raylı Ulaşım Sistemleri Derneği’nin üyelerinin Bakanlık ile ticari ilişkileri olduğunun bakanlık tarafından itiraf edilmesine karşın halen bilirkişi görevini sürdürmesi de dikkat çekti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Mültecinin sınır dışı edilmesini engelleyen kadına dava açılıyor

SONRAKİ HABER

Karabağlar’da yüksek yapılaşmaya yargı "dur" dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa