15 Eylül 2018 13:35
Son Düzenlenme Tarihi: 15 Eylül 2018 13:48

Gülsuyu, Gülensu ve Başıbüyük mahallelerinde imar planı kabul edildi

Maltepe’ye bağlı Gülsuyu, Gülensu ve Başıbüyük mahallelerine ilişkin imar planları kabul edildi. Mahallelerde tapu sorunu 40 yıldır çözüm bekliyordu.

Gülsuyu, Gülensu ve Başıbüyük mahallelerinde imar planı kabul edildi

Fotoğraf: Maltepe Belediyesi basın bülteni

Paylaş

İstanbul Maltepe’de, Gülsuyu, Gülensu ve Başıbüyük mahallelerinin imar planları İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi. 1/1000 ölçekli planların kabul edilmesiyle, 40 yıldır çözüm bekleyen tapu önündeki son viraj aşılmış oldu.

Maltepe Belediyesi’nin, 1/5000’lik planların onaylanmasının ardından hazırlayıp İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdiği 1/1000 ölçekli planlar, İBB Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edilerek onaylandı. Belediyenin yaklaşık 4.5 yıldır hazırladığı planların onaylanmasının ardından, tapu verilmesinin önündeki son engel de kalkmış oldu. Bu kapsamda askıya çıkarılan planlar için bir aylık itiraz süresi bulunuyor. Ardından Maltepe Belediyesi, tapuları hak sahiplerine dağıtmaya başlayacak.

Fotoğraf: Maltepe Belediyesi basın bülteni

Planların kabul edilmesiyle ilgili bir açıklama yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Kurduğumuz danışma merkezleri veya kentsel dönüşüm ofislerinde, halkımızla bir araya gelerek sizin imzanız olmayan hiçbir projenin altında, bizlerin de imzası olmayacak dedik. Planları, kapalı kapılar ardında değil, halkımızın gözü önünde hazırladık. Tüm Maltepelilere planlarımız hayırlı olsun” dedi.

Gülsuyu ve Gülensu’nun toplam büyüklüğü 1.5 milyon metrekare. Bölgede yaklaşık 35 bin kişi yaşıyor ve 7 bin bina bulunuyor. Belediyenin mahallelerde yüzde 30’a yakın bir arazisi bulunuyor ve planda buralar tapu sorunu yaşayanlar için tahsis edilecek. Kötü olan yapı stoku yenilenebilecek. Planın amacı “yerinde dönüşüm” sağlamak. (HABER MERKEZİ)

 

ÖNCEKİ HABER

Cumartesi Annelerine yine polis engeli

SONRAKİ HABER

Kuşadası açıklarında 40 mülteci kurtarıldı, 1 çocuk hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa