15 Eylül 2018 03:50
Son Düzenlenme Tarihi: 14 Eylül 2018 22:41

Tarsus Cezaevinde 12 Eylül düzeni

Tarsus Cezaevinden gelen iddialar, 12 Eylül dönemini aratmıyor: Askeri düzende yürütme, sözlü tahrikler, kitap ve fotoğraf yasağı...

Tarsus Cezaevinde 12 Eylül düzeni

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Volkan PEKAL
Adana

Sık sık ayakta sayım, çıplak arama gibi hak ihlalleri ile gündeme gelen 5 bin kişi kapasitesi ile Çukurova bölgesinin en büyük cezaevi olan Tarsus Kampüs Cezaevinden hak ihlalleri haberleri gelmeye devam ediyor. Tarsus 1 No’lu T Tipi Cezaevinden mektup gönderen bir grup siyasi tutuklu yaşadıkları hak ihlallerini anlattı. Mektuba göre tutuklular koridorda gardiyanlar tarafından askeri düzende tek sıra halinde yürümeye zorlanıyor, oda araması adı altında eşyaları dağıtılıyor, tek tip tıraşa zorlanıyorlar.

GARDİYAN, DEMİRTAŞ’IN FOTOĞRAFINI YIRTMIŞ

Son 3 yıldır özellikle siyasi tutuklular üzerindeki baskıların arttığının belirtildiği mektupta uygulanan hak gasplarının sistematik hale getirildiği belirtiliyor. Siyasi tutuklular olarak sohbet, atölye gibi etkinliklere çıkarılmadıklarını anlatan tutuklular koridora her çıktıklarında gardiyanlarca tek sıra halinde askeri düzen yürümeye zorlandıklarını söyledi. Aylık ve haftalık görüşlerinin sınırlandığını söyleyen tutuklular, oda arama adı altında yapılan her uygulamada eşyalarının dağıtılarak yerlere atıldığını anlattı. Gardiyanların kendilerine sözlü tahriklerde bulunduklarını anlatan tutuklular, “Son dönemde bu baskılar daha çok arttı” dedi. Tutuklular, Eski HDP Eş Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ın fotoğrafının da yırtıldığını kaydetti.

‘CEZAEVİNDE KİTAP SINIRLAMASI DA VAR’

Cezaevinde ayrıca kitap sınırlaması gibi anlamsız bir uygulamanın olduğunu aktaran tutuklular, cezaevi içinden iç posta ile mektup göndermenin yasal bir hak olmasına rağmen posta pulu yapıştırılmadan gönderilmediğini, kendilerine koli ile gelen çamaşırların depoda tutulduğunu, kalitesiz olan ürünlerin kantinde kendilerine pahalıya satıldığını, toplu fotoğraf çektirmelerinin yasak olduğunu söyledi.

CEZAEVİ YÖNETİMİ İDDİALARI REDDETMIŞTİ

Gün geçtikçe artan bu hak ihlalleri karşısında geçtiğimiz ay HDP Grup Başkan Vekili, Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, Adana Milletvekilleri Tülay Hatimoğulları ve Kemal Peköz cezaevine giderek yetkililerle görüşmüş, cezaevi yönetimi çıplak arama ve ayakta sayım iddialarını reddetmişti.

ÖNCEKİ HABER

Türk Traktör'de büyük kâra rağmen işçi kıyımı sürüyor

SONRAKİ HABER

Danıştay, Muhsin Yazıcıoğlu davasındaki takipsizlik kararını kaldırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa