14 Eylül 2018 17:20

Sağlık örgütlerinden bölge illerindeki şarbon endişesine ilişkin uyarı

Sağlık meslek örgütleri Diyarbakır’da açıklama yaparak bölge illerindeki şarbon şüphesine dikkat çekti.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Diyarbakır’da sağlık meslek örgütleri bölge illerindeki şarbon endişesine dair basın açıklaması yaparak, geçtiğimiz günlerde Bitlis’te bir çocuğun hayatını kaybetmesi üzerine durumun kendilerini endişelendirdiğini belirterek bir an önce önlem alınması gerektiğine dikkat çekti.

Diyarbakır’da Tabip Odası, Veteriner Hekimleri Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Diş Hekimleri Odası, Tabip Odasında şarbon endişesine dair ortak basın açıklaması yaptı. Basın metnini Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Mehmet Şerif Demir okudu.

10 YAŞINDAKİ ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

Kurban Bayramı’ndan sonra her gün bir şehirde şarbon vakası haberleri aldıklarını söyleyen Demir, “Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Bitlis Güroymak’tan gelen 10 yaşındaki bir çocuk hastanın kan-gaita tetkikleri ile kanıtlanmış bağırsak şarbonuna bağlı ölümü endişelerimizi artırmıştır. Yine ilimizde de görülmeye başlanan ancak bildirimi yapılmadığı için yokmuş gibi görünen deri şarbonu vakalarındaki artış ithal etlerin ilimizde de piyasaya sürüldüğü duyumları ile birlikte değerlendirdiğimizde kaygı ve endişelerimiz daha da artmaktadır” dedi.

‘DAHA FAZLA ÖLÜM OLMADAN ÖNLEM ALINMALI’

İthal edilen hayvanlarının denetiminde hastalığı tanıyan meslek gruplarının denetimden uzaklaştırıldığını belirten Demir, “Yetkilileri daha fazla ölüm yaşanmadan ilgili meslek örgütleri ile iş birliği içinde ve bilimsel bilgiler ışığında önlem almaya  davet ediyoruz” diye konuştu. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

1 yıldır tutuklu yargılanan ÇHD'li ve HHB'li avukatlar tahliye edildi

SONRAKİ HABER

Veli-Der: Eğitimde kıyamet koparıyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...