14 Eylül 2018 16:45
Son Güncellenme Tarihi: 15 Eylül 2018 10:07

1 yıldır tutuklu yargılanan ÇHD'li ve HHB'li avukatlar tahliye edildi

Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi 20 avukatın yargılandığı davada tutuklu yargılanan 17 avukatın tamamı tahliye edildi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Cansu PİŞKİN
İstanbul

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi 17’si tutuklu 20 avukatın yargılandığı davanın karar duruşması Silivri Cezaevi Kampüsünde görülüyor. “Güvenlik” amacıyla cezaevi kampüsü ve duruşma salonu içinde çok sayıda jandarma görevlendirildi. Savcı, tutuklu avukatların, tutukluluk hallerinin devamını istedi.

1 yıldır tutuklu yargılanan avukatlardan Barkın Timtik, Oya Aslan ve Özgür Yılmaz’ın “örgüt yöneticiliği” 17 avukatın ise “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı davanın karar duruşması Silivri Cezaevi Kampüsündeki Duruşma Salonları’nda görüldü. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davanın duruşmasında tutuklu avukatlar, Ahmet Mandacı, Aycan Çiçek, Ayşegül Çağatay, Aytaç Ünsal, Barkın Timtik, Behiç Aşçı, Didem Baydar Ünsal, Ebru Timtik, Engin Gökoğlu, Naciye Demir, Özgür Yılmaz, Selçuk Kozağaçlı, Süleyman Gökten, Şükriye Erden, Yağmur Ererken, Yaprak Türkmen, Zehra Özdemir ve tutuksuz avukat Ezgi Çakır duruşmada hazır bulundu. Duruşmayı aralarında CHP Milletvekili Sera Kadıgil, CHP eski Milletvekili Şenal Sarıhan ile Brüksel Barosundan gözlemcilerin de bulunduğu çok sayıda kişi izledi.

CEZAEVİ KAMPÜSÜ İÇİNDE YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

ÇHD ve HHB üyesi 20 avukatın hafta başında başlayan yargılaması, 4 gün boyunca Bakırköy Adliyesi’ndeki Konferans Salonu’nda yapılmıştı. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi bugünkü duruşmada avukatların bütün itirazlarına rağmen karar duruşmasını Silivri Cezaevi Kampüsündeki Duruşma Salonları’nda yapmaya karar vermişti. Duruşmayı izlemek isteyenler sabah erken saatlerde İstanbul Barosu tarafından tahsis edilen araçlarla Silivri Cezaevi Kampüsüne geldi. Daha kampüs girişinde yoğun güvenlik önlemleri alındığı görüldü. Jandarma görevlileri baro araçlarıyla duruşmaya gelenlerin tümüne GBT kontrolü yaptı. Kampüs içerisinde ise Duruşma Salonları’nın hemen karşısına Ural tipi zırhlı araç ve TOMA ile birlikte çok sayıda askerin konuşlandırıldığı görüldü.

DURUŞMA SALONUNA JANDARMA ÇIKARMASI

Duruşma salonunda da tablo farklı değildi. Salon içerisinde 100’e yakın jandarma görevlisi hazır bulundu. Tutuklu avukatlar duruşma salonuna, “Kahrolsun faşizm yaşasın mücadelemiz”, “Devrimci avukatlar teslim alınamaz” sloganlarıyla girdi. Jandarma görevlileri, mahkeme heyeti gelinceye kadar sanıkların etrafında etten duvar ördü. Saat 10.00’da başlaması beklenen duruşma 1 saat gecikmeyle başladı. Mahkeme Başkanı Kadri Alpar savunma yapacak avukatlara, akşam saat 19.00’da UYAP’ta güncelleme yapılacağını hatırlattı ve savunmaların 19.00’a kadar bitmesinin “iyi olabileceğini” belirtti.

‘DEVLET TERÖRÜNÜN YARATILMASI AMAÇLANIYOR’

Savunmalara geçilmeden önce söz alan Avukat Güray Dağ, cezaevi kampüsü girişinde avukat olmalarına rağmen GBT kontrolüne tabi tutulduklarını söyledi. İzleyici ve avukat sayısı az olmasına rağmen duruşma salonuna jandarma doldurulmasını eleştiren Dağ, duruşma sırasında sanıkla müvekkil arasındaki iletişimin engellenemeyeceğini belirtti. Alpar, jandarmanın “güvenlik” amacıyla salonda bulunduğunu ifade etti. Dağ, “Bir tabur asker var. Bu kadar askerin yığılması güvenlik kastının ötesinde sanıklar ve avukatlar üzerinde devlet terörünün yaratılması amaçlanıyor. Bu emri mahkemenin vermediğini biliyoruz ancak emri veren bunu amaçlıyor.” diyerek makul sayıda jandarma dışında kalanların duruşma salonundan çıkarılmasını istedi. Alpar, “Yoğun bir katılım olacağı yönünde bilgi geldi. Bunun için de güvenlik önlemi alındı. Fakat yanlış bilgi gelmiş. Gerekli düzenleme yapılacak.” dedi. Mahkeme başkanı Alpar jandarmadan, katılımın sayısal olarak düşük olduğunu belirterek sanıkların avukatların olduğu sıraya doğru alınmasını istedi. Oturma düzeninin sağlanması ile duruşma başladı.

‘CEZA MUHAKEMESİ MERKEZİNE KOLLUK OTURMUŞ’

Duruşmada ilk olarak tutuklu avukat Selçuk Kozağaçlı ve tüm sanıklar müdafi Avukat Hasan Fehmi Demir söz aldı. İddianamenin polis fezlekelerinden hazırlandığına dikkat çeken Demir, “Ceza muhakemesinin merkezine kolluk oturmuş. Savcı iddianameye, gizli tanığı dinlemekten başka hiçbir yeni delil eklememiş. Cumhuriyet Savcısının yapmak istediği tüm savunmaya gözdağı vermektir. Jandarma ve polisin bu denli abartılı önlemi Ergenekon ve KCK yargılamaları zamanında böyle değildi. Bakırköy Adliyesi’nde duruşma salonundan çıkarılan sivil polisler silahlarını göstererek açıkça avukatları tehdit etti. Bu, ‘yargının sahibi biziz, savcıyı-hakimi biz yönlendiririz’ demektir. Savunma yok ediliyor. Bu tablo, bir yargılama tablosu değil.” diye konuştu.

‘İDDİANAMEDEKİ DELİLLER, DELİL OLMA ÖZELLİĞİNİ TAŞIMIYOR’

İddianamedeki delillerin, delil olma özelliğini taşımadığını ifade eden Demir, “Deliller maddi olayı temsil etmeli, hukuka uygun elde edilmelidir, müşterek, akılcı, bilimsel olmalıdır, taklit olmamalıdır, kopyaları değil aslı mahkeme huzurunda olmalıdır. Delil diye iddianameye konulan belgelerde bu unsurlar ihlal edilmiştir.” dedi. İddianameyi hazırlayan savcının, İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde süren ve aralarında şu an yargılanan avukatların da bulunduğu dosyadaki belgeleri mevcut dosyaya eklediğini söyleyen Demir, “Bu dosyayı bilgi olarak koymasının amacı elinde başka bir belge ya da delil olmamasından kaynaklı. Dosyayı 40 klasör yapacak ki mahkeme heyetinde ve kamuoyunda sanıkların suçlu olduklarına dair algı oluşsun. İlk 17 klasörün tamamı 18. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosyalardan ibaret.” ifadelerini kullandı.

‘SAVCI SUÇ İNŞA ETMEYE ÇALIŞIYOR’

İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dava dosyasındaki Belçika ve Hollanda’dan elde edildiği söylenen belgelerin imajının olmadığını, fotokopiden ibaret olduğunu vurgulayan Demir, “Savcı bir suç inşa etmeye çalışıyor. Ama genel amaç savunmaya gözdağı vermek.” dedi. Mevcut dava dosyasında yalnızca üç unsurun yeni olduğunu belirten Demir şöyle devam etti: “Tanık denilen birtakım ifadeler ile İdil Kültür Merkezi’nden Bahar Kurt isimli kişinin üzerinden çıktığı söylenen dijital belgeler. Bir de Selçuk Kozağaçlı’nın tanık Berk Ercan’ın babası İsmail Ercan’ın evi önünde tespit yaptığı bilgisi.” Demir, İdil Kültür Merkezi’nden ele geçirilen dijital belgelerin neden delil olamayacağını şöyle açıkladı: “Elektronik ya da sayısal delik denen dijital cihazlardan elde edilen kayıtlar, niteliği gereği diğerlerinden farklı değerlendirilir. Çünkü dijital kayıtlarda şahısla birebir ilişki kuramazsınız. Dijital delillerin çoğunlukla başka delillerle desteklenmesi gerekir. Ele geçirilmesi, muhafazası ve çözümlenmesi önem arz ediyor. Bu delillerin imajı alınmalı be tarafsız bilirkişilerce çözümlemesi yapılır. Bunlar yapılmazsa hem yasal hem de uluslararası mevzuatta delil olarak kabul edilemez.”

‘KEŞİF MEVZUSU UYDURMA’

Tutuklu avukat Kozağaçlı’nın tanık Berk Ercan’ın babası İsmail Ercan’ın evinin önünde keşif yaptığı iddialarını da çürüten Demir, “Selçuk keşif yapmak için yaşı geçmiş bir arkadaş. Keşif yaptığı söylenen tarih Soma davasının olduğu tarih. Selçuk, Akhisar’da görülen Soma davasını takip etmek için avukat arkadaşlarıyla İzmir’e gidiyor. O avukatlar arasında Selçuk’un evinde kaldığı Nergiz Tuba Aslan da var. Tesadüf bu ya, Nergiz’in evi İsmail Ercan’ın evinin hemen karşısında. Soruşturma sürecinde savcıdan Nergiz’in ikametinin tespit edilmesini istemiştik. Baktılar ve o evin Nergiz’in ikameti olduğu anlaşıldı. Keşif mevzusu tümüyle uydurma. Söylediklerimiz heyetiniz bakımından ikna edici değilse Nergiz’i dinletmek istiyoruz.” dedi. Mahkeme başkanı Alpar, savunmalardan sonra Aslan’ı dinleyebileceklerini söyledi.

Dava dosyasında delil diye sunulan hiçbir unsurun delil niteliğinde olmadığını vurgulayan Demir savunmasını şöyle tamamladı: “Bu, ‘ben yaptım oldu’ davası. Başka dosyaların evraklarıyla doldurulmuş bir iddianame söz konusu. Bu davada yapılmak istenen, meşru olmayan şiddetin hukuk eliyle uygulanmasıdır. Tutuklanan ve 1 sene sonra mahkemeye çıkarılan sanıkların her biri avukattır. Tutukluluk kararını veren Sulh Ceza Hakimliği tutuklama gerekçesini ‘kaçma şüphesi’ olarak yazmış. Selçuk 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘örgüt yöneticiliğinden’ yargılanıyor. Bu dosyada ise tenzili rütbe olmuş ‘üyelikle’ yargılanıyor. Aradan 5 yıl geçmiş dava hala sürüyor. Selçuk ve bu davada yargılanan avukatların büyük çoğunluğu aradan geçen zamana rağmen kaçmamışlar ama kaçacak diye tutuklanıyorlar. Hepsinin tahliyesini talep ediyorum.”

‘İDDİANAMENİN YORUMU VAR DİLİ YOK’

Daha sonra söz alan Avukat Fikret İlkiz de iddianameye ilişkin eleştirilerde bulundu: “Bu iddianamenin yorumu var ama dili yok. Suçu açık ve net belirleyemeyen belge hukuken iddianame olarak sayılamaz. Suçla ilişkilendirilemeyen iddianameye dayalı bir yargılama yapılması mümkün değildir. İddianame yoksa, dava yoktur. Dava yoksa, verin arkadaşlarımızı gidelim. Ne zaman çağırırsanız biz geliriz. Yeter ki önümüze anlatılabilecek, anlayacağımız belgeleri delil olarak getirin. Suçluluğa karşı savunama değil, iddianamenin yetersizliğinden kaynaklı bir ithamnameden oluşmaktadır söylediklerimiz.”

OYA ASLAN HAKKINDA KIRMIZI BÜLTEN

Avukatların savunmalarının ardından mahkeme başkanı Alpar, Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar bürosundan gelen belgede yakalaması yapılmayan avukat Oya Aslan hakkında kırmızı bülten çıkarılmasının talep edildiğini söyledi. Daha sonra duruşma savcısı mütalaasını verdi. Tutuklu 17 avukatın ayrı ayrı tutukluluklarının devamını talep eden savcı mütalaasını şöyle gerekçelendirdi: “Sanıkların üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, suç şüphesi, somut deliller, üzerlerine atılı örgüt kurma ve yönetme, üye olma suçları Anayasal düzene be işleyişe karşı suçlardan olması ve tutuklanma sebeplerinin katalog suç olması nedeniyle tutuklama nedeni bulunması, atılı suçların kanunda ön görülen alt ve üst sınırlarının kaçma şüphesi doğurması, eylemlerinin subuta ermesi halinde güvenlik tedbiriyle tutuklamanın ölçü olması gibi nedenlerle adli kontrol hükümlerinin yeterli olmayacağından ayrı ayrı tutukluluk hallerinin devamı talep ve mütalaa olunur.” 

‘HUKUKLA İLGİSİ YOK BU AHLAKSIZLIKTIR’ 

Tutuklu avukatlardan Selçuk Kozağaçlı tüm sanıklar adına mütalaaya karşı söz aldı. “Derinlemesine gerekçesi nedeniyle savcıya teşekkür ederim” diyerek söze başlayan Kozağaçlı, kaçma şüphesi nedeniyle tutukluluk hallerinin devamını talep eden savcıya şöyle cevap verdi: “Bundan 5 yıl önce HHB Bürosu basılmış ve arkadaşlarım gözaltına alınmıştı. Aradan 1 gün geçmişti. Dönemin Başbakanı televizyonda aleyhimizde ‘Bunlar teröristtir yok edilmelidirler’ diye konuluyordu. Ben o sırada Şam’da uluslararası bir hukuk sempozyumundaydım. IŞİD Beyrut’u roket atarlarla bombalıyordu. Türkiye’ye gideceğimi söylediğimde meslektaşlarım, ‘Başbakan aleyhinizde konuşuyor. Seni de alırlar. Gitme’ dediler. Ama ben arkadaşlarım için mücadele edeceğimi ve gitmem gerektiğimi söyledim. Bunun üzerine meslektaşlarım otomatik silahlarla beni koruyarak tam 4 buçuk saat süren bir yolculuk sonucu tepemizde roketler atılırken beni Beyrut’a ulaştırdı. Tam 48 saat sonra Türkiye’ye geldim. Gelir gelmez havaalanında gözaltına alındım. Savcılığa çıkarıldım. Savcı Adem kaçma şüphesi bulunduğu gerekçesiyle tutuklanmaya sevkimi talep etti. Dedim ki; bu kadar onursuz olma Adem, tepemde roketler atılırken 48 saatte buraya geldim örgüt üyeliğiyle sevk et. Adem de öyle sevk etti. Sulh ceza hakimi de uykuluydu herhalde beni anlamadı ve kaçma şüphesiyle tutukladı. Şimdi Adem ve o hakimle aynı koridordayız. Yöneticilik suçlamasıyla açılmış davam devam ediyor. 5 yıldır nereye kaçmışım da bundan sonra kaçacağım? Şu an yargılandığım önünüzdeki dosyanın yüzde 70’i 18. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosyadan oluşuyor. 5 yıl önce bu kürsüde 1 buçuk gün süren savunma yaptım. Ben o dosyadan tahliye oldum. 5 yıldır da kaçmadım. O süre içerisinde hukuk konferanslarına katılmak için çeşitli ülkelere gittim. 4 buçuk ay sempozyumlara katıldım ve geri döndüm. Geçen yıl Şükriye Barkın yanımda işkence ile gözaltına alındılar. Bana, ‘Seni sonra alacağız’ dediler. Beni gözaltına aldıkları yoldan 2 buçuk ay adliyeye gittim geldim. Gözaltı kararımda, ‘Kaçma şüphesi olduğundan görüldüğü yerde alınmasına’ diye yazıyordu. Bunun hukukla ilgisi yok. Bu ahlaksızlıktır.”

‘KAÇMA ŞÜPHESİ OLAN HAKİM-SAVCILARDIR’

Savunmalar boyunca hiçbir avukatın “yapmadım” demediğini, aksine yaptıklarını anlattıklarının altını çizen Kozağaçlı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Olmamızı istediğiniz avukatlar olmayacağız. Kovsanız gitmeyiz. Öldürseniz ölümüz bu topraklarda kalacak. Bize bu güne kadar ‘kaçma şüphesi’ var diyenlerin yüzde 80’i kaçtı. 1500 hakim-savcı kaçtı. En büyük kaçma şüphesi olan sizlersiniz.”

‘ÖZGÜRLÜĞE KAVUŞMAMIZ TALEP GEREKTİRMEZ’

Mahkemenin karar duruşmasını Silivri’ye alma kararının yanlış olduğunu belirten Kozağaçlı, “Herhalde kulağınızı büktüler. Siz sustuğunuz zaman arkadan gelen devletin, MİT’in, kontrgerillanın, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün seslerini duyuyoruz.” dedi. Kozağaçlı sözlerini şöyle tamamladı: “Savcı beni gözaltına aldırdığında beni neden 2 ay sonra aldırdığını sordum ve Berk Ercan’ın babasının evinin önündeki görüntülerimi gösterdi. Soma davası için orada bulunduğumu ve Nergiz’in evinde kaldığımı söyledim. Nergiz 10 yıldır o evde kalıyor. Berk’in babası 1 yıldır oraya taşınmış. Savcı bunları öğrendiğinde utandı ama yine de tutuklamaya sevk etti. Az önce beni tuvalete götüren bir er, ‘Susma hakkıyla ilgili bir şey sorabilir miyim’ dedi. Sor deyince devam etti, ‘Tamam, siz müvekkillerinize dosyayı bilmiyorlar diye susma haklarını kullandırmışsınız. Ama siz de susma hakkınızı kullanmışsınız’ dedi. Ona açıkladım size de açıklayayım. Susma hakkımı kullandım çünkü, siz işi Engizisyon Mahkemelerine biz de sessizlik muskasına çevirdik. Çünkü söyleyeceklerimiz sizin için hiçbir önem arz etmiyor. Tahliye talep etmiyoruz. Çünkü özgürlüğe kavuşmamız talep gerektirmez.”

TÜM AVUKATLARA TAHLİYE KARARI VERİLDİ

Verilen aranın ardından kararını açıklayam mahkeme, suç vasfının değişmiş olması, tutuklamanın tedbir olması, sanıkların avukat olması, tutuklulukta geçen süre ve AİHM içtihatlarını dikkate alarak adli kontrol uygulamasıyla tüm sanıkların tahliyesine karar verdi.

Yakalaması gerçekleşmeyen Günay Dağ ve Oya Aslan hakkındaki yakalama kararının devam ettiğini belirten mahkeme başkanı bir sonraki celse gizli tanıkların dinlenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 19-20 Şubat tarihlerinde Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görülecek.

Mahkeme, “örgüt yöneticiliği” suçlaması yöneltilen Barkın Timtik ve Özgür Yılmaz’a uygulanacak adli kontrolleri pazartesi günleri imza ve yurtdışı çıkış yasağı olarak belirledi.

Kararı açıklayan mahkeme başkanı Alpar, yakalaması yapılmayan Oya Aslan ve Günay Dağ’ın haklarındaki yakalama kararının da devam ettiğini söyledi.

AVUKATLAR SABAH SATLERİNDE TAHLİYE EDİLDİ

Tahliye kararının ardından aileleri ve meslektaşları, tahliye edilen avukatları karşılamak için Silivri ve Bakırköy Cezaevi'nin önüne gitti.

Bakırköy Cezaevi’nde tutuklu bulunan kadın avukatlar gece 03.00 gibi serbest bırakılırken Silivri Cezaevi'ndeki erkek avukatlar ise ancak sabah 07.30 sıralarında tahliye edildi. Avukatları, meslektaşları ve aileleri karşıladı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

MÜSİAD Ankara Başkanı: TV’de döviz fiyatları gösterilmesin

SONRAKİ HABER

Sağlık örgütlerinden bölge illerindeki şarbon endişesine ilişkin uyarı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...