14 Eylül 2018 15:06

‘AB, İran’la ticarette takas sistemi planlıyor’

Avrupa Birliği, İran’la ticarette ABD’nin yaptırımlarından etkilenmemek için takas yöntemine başvurmayı planlıyor.

‘AB, İran’la ticarette takas sistemi planlıyor’

Görseller: Pixabay | Kolaj: Evrensel

Paylaş

Avrupa Birliği, İran’la ticaretin ABD’nin yeni yaptırımlarından etkilenmemesinin yollarını arıyor. AB, yaptırımlardan etkilenmemek için takas yöntemine başvurmayı planlıyor.

Almanya’da çıkan ekonomi gazetesi Handelsblatt’ın haberine göre Avrupa Birliği (AB), ABD’nin İran’a uygulayacağı yeni yaptırımlardan etkilenmeden bu ülkeyle ekonomik ilişkilerini sürdürmenin yollarını arıyor.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, Alman hükümetinin  katkısıyla AB Komisyonu tarafından hazırlanan planda “İran ile yapılan ticaretin küresel finans sisteminden ayrılması” öngörülüyor. Planda, amacın “Bu şirket kanalıyla ticari bankaların ödeme sistemine ihtiyaç duymadan ya da ticari bankaların asgari katkısıyla İran ile AB şirketleri arasındaki para transferinin ABD yaptırımlarından etkilenmemesini sağlamak olduğu” belirtiliyor.

TAKAS SİSTEMİ NASIL OLACAK?

Habere göre bankalar arası takas merkezinin görevi İran ve Avrupa şirketlerinin karşılıklı alacaklarını denkleştirmek olacak.

Örneğin İran İspanya’ya petrol sattığında ve bir Alman şirketi İran’a makine teslim ettiğinde, İspanya’nın İran’a ödemesi gereken para Alman makine imalatçısının alacağını kapatmakta kullanılabilecek. Takas merkezinin Lüksemburg’un yasal mevzuatına göre kurulması ve bu ülkede faaliyet göstermesi düşünülüyor.

Handelsblatt gazetesinin haberine göre AB Komisyonu, İran ile ticaretin sürdürülebilmesi için takas merkezi kurmaktan başka imkan bulunmadığı görüşünde. Geçtiğimiz aylarda diğer yöntemler de değerlendirmeye alınmış ancak hiçbiri uygun bulunmamıştı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

ABD'nin doğu kıyılarını vuran Florence Kasırgası 17 can aldı

SONRAKİ HABER

BUDO ve İDO'da sefer iptalleri (16 Şubat)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa