ABD'nin doğu kıyılarını vuran Florence Kasırgası 17 can aldı

Fotoğraf: Atılgan Özdil/AA

ABD'nin doğu kıyılarını vuran Florence Kasırgası 17 can aldı

ABD'nin doğu kıyılarını etkisi altına alan Florence Kasırgası nedeniyle ölenlerin sayısı 17'ye yükseldi.

ABD'nin doğu yakasını etkisi altına alan ve tropik depresyon kategorisine düşürülen Florence Kasırgası nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 17'ye yükseldi. Dükkanların ve benzin istasyonlarının büyük çoğunluğunun kapalı olduğu Havelock'ta halen açık bulunan istasyon ve marketlerin önünde uzun kuyruklar oluştu.

Carolina kıyılarında Cuma gününden beri etkili olan Florence kasırgası, karaya ulaştıktan sonra tropik fırtınaya dönüştü. Tropik fırtınanın neden olduğu şiddetli yağış ve rüzgar, can kayıplarına yol açtı. Yetkililer, Kuzey ve Güney Carolina eyaletlerinde hayatını kaybedenlerin sayısının 17'ye yükseldiğini açıkladı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Carolina'yı felaket bölgesi ilan ettiği ve gelecek hafta bölgeye ziyaret düzenleyebileceği belirtilmişti.

Sel nedeniyle Kuzey ve Güney Carolina'da birçok evi su bastı. Yetkililer, sel sularının bir metreye ulaşabileceği uyarısında bulunurken iki eyalette bir milyondan fazla kişi elektriksiz kaldı.

Kuzey Carolina'nın Wilmington kentinde de şiddetli rüzgar nedeniyle ağaçlar devrildi, sel yüzünden çok sayıda evi su bastı, sürücüler araçlarıyla sular altında kalan yollarda ilerlemekte güçlük çekti.

Kuzey Carolina'nın Wilmington kentine bağlı New Hanover bölgesinde, evlerinin üzerine ağaç düşen bir anne ve bebeği feci şekilde can verdi, yaralanan baba ise hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Kuzey Carolina'da sahilde bulunan Pender kasabasında yaşayan bir kadın evinde kalp krizi geçirdi. Kasırga nedeniyle yollara devrilen ağaçlar ve elektrik direkleri nedeniyle ilk yardım ekipleri kadına ulaşmayı başaramadı. Adı açıklanmayan kadın yaşamını yitirirken, Lenoir kentinde jeneratörü prize takmaya çalışan bir kişi elektrik akımına kapılarak can verdi.

OTELDE 70 KİŞİ MAHSUR KALDI

Fotoğraf: Atılgan Özdil/AA

Cuma sabahı, saatte 145 kilometre hızla kıyı kenti olan Wilmington'a ulaşan kasırga ve yoğun yağış nedeniyle Güney ve Kuzey Carolina eyaletlerinde en az 500 bin kişi elektriksiz kaldı.

irken, Jacksonville kentinde bir otelin çatısını uçtu. Otelde mahsur kalan yaklaşık 70 kişi arama kurtarma ekipleri tarafından kurtarıldı.

Fotoğraf: Atılgan Özdil/AA

2 BİNDEN FAZLA UÇUŞ İPTAL

Florence kasırgası beklenmeye başladığı günden bu yana 2 bini aşkın uçak seferi iptal edildi.

Fotoğraf: Atılgan Özdil/AA

10 milyon kişiyi etkileyebileceği belirtilen kasırganın, 170 milyar dolarlık hasara neden olabileceği tahmin ediliyor. (New York/AA)

Son Düzenlenme Tarihi: 17 Eylül 2018 07:19
www.evrensel.net