13 Eylül 2018 19:53

Aladağ dosyası gönderildiği mahkemede kabul edilmedi

Adana 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi Aladağ'da diğer sanıkların yargılandığı Kozan Ağır Ceza Mahkemesi'nin dosyaları birleştirme talebini kabul etmedi.

Aladağ dosyası gönderildiği mahkemede kabul edilmedi

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Volkan PEKAL
Adana

Kozan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin Adana 1’inci Ağır Ceza Mahkemesine gönderdiği Aladağ Yurt yangını davası Adana 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmedi, dosya hangi mahkemenin yetkili olduğu ile ilgili uyuşmazlığın giderilmesi için istinaf mahkemesine gönderildi. Kararı Evrensel’e değerlendiren Sosyal Haklar Derneği avukatlarından Ömer Çelik, hiçbir hakimin bu dosyada vicdanı ile karar vereceği bir ortam olmadığını belirterek “Hiçbir hakim bu dosyaya bakmak istemiyor. Korkusuzca vicdanları ile karar verecek hakimlere ihtiyaç var. Sorumlular bir an önce tespit edilmeli. İstinaf mahkemesi de uyuşmazlık kararı ile ilgili ne kadar geç karar verirse vicdanlar o kadar sızlayacak” dedi.

Fotoğraf: Evrensel

SÜREÇ UZUYOR

 Kozan 1’inci Ağır Ceza mahkemesi 7 Eylül’de görülen duruşmada davanın aynı yangınla ilgili gözetim ve denetimi ihmal etmek suretiyle görevini kötüye kullanmaktan yargılanan Aladağ eski Kaymakamı Ahmet Ziya Filizer’in davası ile birleştirilmesine karar vermiş, Kaymakam İlçede yargılanamayacağı için davayı Adana 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti.  Adana 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi bugün görülen duruşmada Filizer görevi kötüye kullanmaktan, Kozan’da görülen dava birden fazla kişiyi taksirle öldürme ve yaralanmasına sebep olmaktan açıldığı için bu davaya bir etkisi olmayacağını belirtti. Su mahiyeti farklı olduğu gerekçesi ile davayı kabul etmeyen Adana 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi yetki ile ilgili uyuşmazlığın giderilmesi için dosyayı Adana Bölge Adliye Mahkemesi 3’incü Ceza Dariresi’ne gönderdi. Aladağ Eski Kaymakamının yargılandığı dava 15 Kasım tarihine ertelendi.

‘SORUMLULAR BELLİ, DOSYA BULANDIRILIYOR’

Avukat Ömer Çelik, Ailelerin ifadelerinde geçtiği gibi aileler keyiflerinden değil, yönlendirme ve telkin telkin sonucu gittiklerini belirterek “İlçe milli Eğitim  Müdürü Mehmet Aktaş, Yunus Demirci ismi sürekli geçiyor ki sanık değildir, Kaymakamlık’ta sosyal yardımlaşma biriminde çalışıyormuş, okul müdüründen bahsediyorlar” dedi.  Yargılamanın 2 senedir sürdüğünü hatırlatan Çelik, “2 senede 7 sanıkla başlanan dava kamu görevlilerinin de eklenmesi ile genişledi. Ama mesele bulandırıldı. Meseledeki kusur ne kadar kişiye dağıtırsak adaletten uzaklaşıyoruz. Asıl sorumlular belli. Kaçak bir yurda izin veren bürokratlar, gidip teker teker yurdun tavsiye edilmesine aracı olanlar, yurtta bulunduğu idda edilen, belletmen olduğu söylenen ancak isimleri ve hangi nedenle orada bulundukları şüpheli olan  5-10 kadın… Ancak sanık ifadelerine bakarsanız herkes sınırsız sorumsuz” diye konuştu.

‘HİÇ BİR MAHKEME KABUL ETMEK İSTEMİYOR’

Hem yargılama makamlarının hem idaredeki bürokratlar işin kapanması, sümen altı edilmesi için yapabileceklerinin sınırlarını zorladığını ifade eden Çelik, “Kimse kalem oynatmak istemiyor. 2 seneye yaklaşıyor Kozan Mahkemesi meselenin büyütülmemesi için bu işin bir kaza neticesinde meydana geldiği, kişileri olası kast hükümleri ile karar veremeyeceği bir noktaya getirecek bir tavır almıştı. Biz o kanaati paylaşmıyorduk. Dosya’nın Adana’ya gönderilmesi olumluydu. Mantık çerçevesinde doğruydu.  Ancak hiçbir mahkemenin dosyayı almak istemediğini görüyoruz” dedi.

‘HAKİMLER VİCDANLARINA GÖRE KARAR VEREMİYOR’

Sivas katliamı ve benzer birçok davada olduğu gibi senelere yayılan, toplumun hafızasından silinmeye çalışıldığı bir dava sürdürülmeye çalışıldığını ifade eden Çelik, “Kozan ağır ceza mahkemesi yargılamayı 2 sene yürüttükten sonra Adana’ya gönderdi. Mahkme heyetindeki rahatlamayı gözlemledik. Adana da kabul etmedi. Hiçbir hakim bu dosyaya bakmak istemiyor. Korkusuzca vicdanları ile karar verecekeri noktada birilerinin menfaatlerinin zedeleneceği ve bunun sonucunda da, yargı bağımsız diyorlar. Bağımsız(!) yargı mensuplarının hoş neticelerle karşılaşmayacağını tahmin ediyorum. Kozan ne Adana ne başka bir mahkeme bu davada rahat karar vereceğini düşünmüyorum. Biz bunu 301 işçinin öldüğü Soma’da gördük. Hakimlerin vicdanlarına şahit oluyoruz ama verdikleri kararda bunun yansımasını göremiyoruz” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Öz kızına cinsel istismardan yargılanan baba hakim karşısına çıktı

SONRAKİ HABER

Evrensel çalışanları yarın hakim karşına çıkacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa