13 Eylül 2018 18:35
Son Güncellenme Tarihi: 14 Eylül 2018 00:52

ABD: İran petrolünü hedef alacağız

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Haley: 'İran’a yaptırımları tekrar getirdik. Böylece İran petrolünü hedef alacağız ve etkilerini hissetmeye başlayacaklar'

ABD: İran petrolünü hedef alacağız

Fotoğraf: Atılgan Özdil/AA

Paylaş

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Fox News televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Trump yönetiminin İran politikasını değerlendiren ve bu ülkeye eleştiriler yönelten Haley, şunları söyledi: “İran, Suriye’yi mahvetti, İsrail’e tehdit teşkil ettiklerini görüyoruz. İran, Ortadoğu’da vekalet savaşları yürütüyor ve tüm bunlar yüzünden İran nükleer anlaşmasından çekildik. Çünkü İran’a para akıtıyorduk ve tüm bu kötü tavrı sürdürmelerine izin veriyorduk. Yaptırımları tekrar getirdik. Böylece İran petrolünü hedef alacağız ve etkilerini gerçekten hissetmeye başlayacaklar. İran acıyı hissediyor, zayıf durumdalar ve balistik füze sorununu ele alana, teröre verdikleri desteği kesene kadar onları boğacağız.”

SURİYE’YE, ‘BİZİ TEKRAR SINAMAYIN’ TEHDİDİ

Suriye’de kimyasal silah kullanımı konusunda Esad Hükümetini, Rusya’yı ve İran’ı uyardıklarını dile getiren Haley, ABD Başkanı Donald Trump’ın kimyasal silah kullanımına iki kez karşılık verdiğini söyledi. Nikki Haley, “Bizi tekrar sınamayın çünkü koşullar onların aleyhine” diye konuştu.

Donald Trump yönetiminin, Filistin Kurtuluş Örgütünün (FKÖ) Washington ofisini kapatma kararına da değinen Haley, “Müzakere masasına gelmezlerse neden Washington’da ofisleri olsun, neden Filistinlileri finanse etmeye devam edelim? Ama bu bizim barış planı üzerinde çalışmamıza engel olmayacak. Yol alıyoruz ve masaya gelmelerini umut ediyoruz” dedi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Fil Man’da anlaşma sağlandı

SONRAKİ HABER

Evrensel çalışanları yarın hakim karşına çıkacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa