13 Eylül 2018 17:23

Haklar ayaklar altında!

CHP’nin raporuna göre ifade özgürlüğü büyük tehdit altındayken, akademisyenler barış dedikleri için yargılanmaya devam etti.

Haklar ayaklar altında!

Fotoğraf: MA

Paylaş

CHP Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkan Vekili Sezgin Tanrıkulu’nun paylaştığı ‘2018 Yılı Ağustos Ayı Hak İhlalleri’ raporuna göre, ifade özgürlüğü kapsamındaki fiilleri nedeniyle 1205 kişi hakkında işlem yapıldı, 189 işkence ve kötü muamele vakası yaşandı, 294 kişi hayatını kaybetti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili ve Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkan Vekili Sezgin Tanrıkulu, “2018 Yılı Ağustos Ayı Hak İhlalleri” adıyla bir rapor paylaştı. Raporda, ağustos ayı boyunca kamuoyunu ilgilendiren olaylarda 38 kişinin yaralandığı, 294 kişinin ise hayatını kaybettiği belirtildi. 41 ölümün kadına yönelik şiddet sonucu yaşandığı belirtilen raporda, örgüt saldırılarında 1, cezaevlerinde 2, silahlı çatışmalarda 59, nefret suçları kapsamında 2, iş cinayetlerinde 180, mülteciler başlığında ise 9 ölüm gerçekleştiği bilgileri yer aldı.

‘GERÇEK SAYI DAHA FAZLA’

“İşkence ile cezaevlerinde işkence ve kötü muamele” konusunda ise ay içerisinde 189 hak ihlali vakası ile karşılaşıldığı bilgisi verildi. Toplantı ve gösterilerde dövülerek, gaz sıkılarak, ters kelepçe takılarak gözaltına alınanlar ile işkence gördüğü halde bunu açıklamayan, suç duyurusunda bulunmayanlar dikkate alındığında gerçek sayının bunun çok üzerinde olduğunun da altı çizildi. Raporda, “düşünceyi ifade özgürlüğü” kapsamında sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alınan, tutuklanan ya da hakkında yasal işlem yapılan kişi sayısının ise, İçişleri Bakanlığı verilerine göre 1205 olduğu kaydedildi. Ancak basına yansıyan rakamın 39 olduğu belirtildi. “Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle Tutuklanan” kişi sayısı 5 olarak belirtilip, “düşünceyi ifade özgürlüğü hak ihlali” toplamının 1224 kişiyi bulduğu belirtildi. Ağustos ayı içerisinde bir derneğin kapatıldığı, bir belediyeye kayyım atandığı belirtilen raporda, yine en az 40 etkinlik ve basın açıklamasına müdahale edildiği, 5 etkinlik, gösteri ve tiyatronun yasaklandığı, 227 kişinin ise basın açıklaması, etkinlik ve eylemlerde gözaltına alındığına yer verildi. (Ankara/MA)

 

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan'ın yaptığı 'Faizde Merkez Bankasını suçla, sıyrıl' taktiği

SONRAKİ HABER

Evrensel çalışanları yarın hakim karşına çıkacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa