13 Eylül 2018 16:14
Son Düzenlenme Tarihi: 13 Eylül 2018 16:17

Sınırda bekletilen şoförler: Daha ne kadar bekleyeceğiz?

İhracatına sınırlama getirilen un yüklü bini aşkın TIR ve kamyon şoförü, günlerdir Habur sınır kapısında.

Sınırda bekletilen şoförler: Daha ne kadar bekleyeceğiz?

Fotoğraf: MA

Paylaş

Döviz kurlarındaki yükselişin ardından Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz günlerde aldığı kararla “istikrarı sağlamak, tüketicileri korumak ve spekülasyonun önüne geçmek” amacıyla un ihracatına sınırlama getirdi. Alınan bu karar üzerine un yüklü olan bini aşkın TIR ve kamyonun Şırnak’ın Silopi ilçesinde bulunan Habur sınır kapısından geçişlerine izin verilmedi

Yaklaşık iki haftadır alınan bu karardan dönülmesini bekleyen şoförlerin bir kısmı bu konuda herhangi bir gelişme olmayınca evlerine geri döndü.

‘HALİMİZİ SORAN OLMADI’

Devletin yaşadıkları soruna çözüm bulmamasının yanı sıra aldıkları yükü teslim edemedikleri için yük sahiplerinden de paralarını alamadıklarını söyleyen şoförlerden Müdayim Eskici, günlerdir sınırda olmalarına rağmen bir yetkilinin gelip de hallerini sormadığını belirtti.

“Ne hakkımızı veriyorlar ne de yaşadıklarımızı düşünüyorlar. Günlerdir ‘Ne yapıyorsunuz, durumumuz nedir? diye kimse sormadı” diyen Eskici, yaşadıkları soruna bir an önce çözüm bulunmasını istedi.

Sınırdaki bekleyişi sürdüren şoförlerden Hamit Kabul ise, Mardin’den 10 gün önce yükleyip Kızıltepe Gümrüğünden yurt dışına çıkışında sorun görülmeyen yükünün Habur’da “yasak” denilerek, geçişine izin verilmediği iddiasında bulundu.

Kabul, “Yasak ise eğer Kızıltepe’den de çıkarmasınlar. Buraya geliyoruz gümrük bize yasak olduğunu söylüyor. Yasak olduğu bilinerek mi verildi bu yük bize, biz de bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bugün yarın, bugün yarın diyerek bize beklememiz söyleniyor. Daha ne zamana kadar bekleyeceğiz. Bu kadar insan burada mağdur” diyen Kabul, yaşadıkları mağduriyetin bir an önce son bulmasını istedi. (Şırnak/MA)

ÖNCEKİ HABER

‘Kriz yönetimi’ krizde!

SONRAKİ HABER

Rusya’da 2 savaş uçağı çarpıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa