13 Eylül 2018 14:44
Son Düzenlenme Tarihi: 13 Eylül 2018 14:49

‘Suudi Arabistan, İsrail’den hava savunma sistemi aldı’ iddiası

Suudi Arabistan’ın İsrail’le ‘Demir Kubbe’ adlı hava savunma sistemini satın almak için anlaştığı iddia edildi. İsrail ise iddiayı yalanladı.

‘Suudi Arabistan, İsrail’den hava savunma sistemi aldı’ iddiası

Fotoğraf: İsrail Savunma Güçleri/Flickr(CC BY 2.0)

Paylaş

Suudi Arabistan’ın İsrail’e ait ‘Demir Kubbe’ adlı hava savunma sistemini satın almak için Tel Aviv ile anlaşmaya vardığı iddia edildi. Haaretz gazetesine konuşan İsrailli güvenlik kaynakları ise anlaşma iddiasını yalanladı.

Londra merkezli ‘Al-Khaleej Online’ adlı Arapça yayın yapan haber sitesi, Yemen’deki Husilerin Suudi Arabistan’a attığı füzeleri engellemek için Riyad yönetiminin Demir Kubbe hava savunma sistemini satın almak için İsrail ile anlaşmaya vardığını ileri sürdü.

‘ANLAŞMAYA VARILDI’

Sputnik’in aktardığına göre, adı açıklanmayan üst düzey bir diplomatik kaynağa dayandırılan haberde, İsrail’in hava savunma sistemini hiç bir Arap ülkesine satmaya yanaşmadığı ancak ABD’nin ara buluculuğunun ardından Riyad ile Tel Aviv arasında anlaşmaya varıldığı öne sürüldü.

Anlaşmada Tel Aviv’e “Hava savunma sisteminin İsrail’e ve bölgeye karşı herhangi bir güvenlik tehdidi içermeyeceği garantisi verildiği” kaydedildi.

Haberde Suudi Arabistan’ın kaç adet hava savunma sistemi bataryası alacağı ve anlaşmanın tutarına ilişkin bilgi verilmezken, hava savunma sistemlerinin aralık ayında teslim edileceği, Riyad yönetiminin Demir Kubbe bataryalarını Suudi Arabistan’ın Yemen sınırına yerleştireceği iddiasına yer verildi.

İSRAİL’DEN YALANLAMA

Haaretz gazetesine konuşan ve adları açıklanmayan İsrailli güvenlik kaynakları, Demir Kubbe hava savunma sisteminin Suudi Arabistan’a satıldığı yönündeki haberi yalanladı.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri 26 Mart 2015’ten bu yana Yemen’i havadan bombalıyor. Bombaların hedefindeki Husi hareketi de sık sık Suudi Arabistan’ın farklı bölgelerine füze saldırıları düzenliyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Skripal'e yönelik suikast girişiminin şüphelileri: Ajan değil turistiz

SONRAKİ HABER

Adana'da evleri su bastı, araçlar yolda kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa