13 Eylül 2018 13:46

İran-Irak Savaşı'nda ölen 135 İran askeri için tören düzenlendi

İran-Irak savaşında yaşamını yitiren ve cesetlerine 30 yıl sonra ulaşılan 135 İranlı asker için Tahran'da tören düzenlendi.

Fotoğraf: Muhammet Kurşun/AA

Paylaş

İran-Irak Savaşı'nda hayatını kaybeden ve kemiklerine 30 yıl sonra ulaşılan 135 İran askeri için Tahran'da cenaze töreni düzenlendi.

Tahran Üniversitesi yerleşkesinde düzenlenen cenaze törenine Tahran Cuma İmamı Muhammed Hasan Ebu Turabi'nin yanı sıra siyasi ve askeri yetkililer katıldı.

Bu yıl muhtelif zamanlarda bulunan 135 İran askerinin cenazeleri, Doğu Azerbaycan, Horasani Rezevi, Fars, Kirmanşah, İsfahan, Kirman ve diğer eyaletlerde yapılacak törenlerin ardından defnedilecek.

İran ile Irak arasında 8 yıl süren ve 1988'de sona eren savaşta ölen ancak cenazelerine ulaşılamayan askerler İran'da "isimsiz askerler" olarak nitelendiriliyor.

Irak'ta yapılan araştırmalar neticesinde bulunan cenazeler aralıklarla İran'a getiriliyor.

İRAN-IRAK SAVAŞI

İran-Irak Savaşı, 22 Eylül 1980 ile 20 Ağustos 1988 tarihleri arasında 8 sene sürdü.

İki ülke arasında geçmişe dayanan sınır ihtilafları ve su yolu kontrolleri nedeniyle yaşanan gerginlikler, İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi döneminde 1975'teki Cezayir Anlaşması'yla bir nebze yatışmıştı. Ancak Cezayir Anlaşması'nın üzerinden 5 sene geçmeden İran'da Ayetullah Ruhullah Humeyni liderliğinde 1979'da gerçekleşen İslam devrimi, iki ülke arasındaki tüm diplomatik köprülerin atılmasına yol açtı.

Bölgedeki bazı devletlerin de desteğini alan Saddam Hüseyin, geçmişten bu yana çözülemeyen Şattül Arap su yolundaki hakkını gerekçe göstererek savaş ilan etti. İki ülke karşılıklı olarak başkentleri bombaladılar.

Büyük sivil ve askeri kayıplarla ağır maddi zararlara yol açan savaş, iki tarafın da kabul ettiği Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 598 no'lu kararıyla 20 Ağustos 1988'de sona erdi. (AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Patron kriz bahanesiyle 1000 işçiyi ortada bıraktı

SONRAKİ HABER

Asgari ücretlinin sofrasından 5 kg et, 41 kg tavuk, 50 kg pirinç, 15 kg zeytin azaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa