Mültecilerin cenazesi yarın Suriye

Mültecilerin cenazesi yarın Suriye'ye götürülecek

İzmir'deki tekne faciasında sağ kurtulan ve tekne faciasında yaşamını yitiren yakınları ile birlikte Suriye'ye gitmek isteyen 27 mültecinin İzmir Emniyet Müdürlüğü'nde işlemlerinin tamamlanmaması üzerine cenazelerin Suriye'ye götürülmesi yarına ertelendi.İzmir'in Menderes İlçesi Ahmetbeyli Mahallesi


İzmir'in Menderes İlçesi Ahmetbeyli Mahallesi'nde 109 mülteciyi Yunan adası Sisam'a taşımak üzere yola çıkan teknenin batması sonucunda 63 kişi yaşamını yitirmiş, 44 kişi ise sağ kurtulmuştu. 60 cenaze ile birlikte Suriye'ye gönderilecek olan 27 mültecinin İzmir Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi'ndeki işlemlerinin tamamlanmaması üzerine Suriye'ye gidiş yarına ertelendi. Cenazelerin kimlik tespit ve teslim işlemleri tamamlanırken, Buca, Tepecik ve Narlıdere'deki morglarda bekletilen cenazelerin Suriye'ye götürülmesi için Termokinli bir TIR'ın hazır bekletildiği belirtildi. Türk Dişişleri ve Suriye Dışişleri bakanlıkları arasında cenazelerin teslimi konusunda yapılan diplomatik görüşmelerde sorun çıkmadığı belirtilirken, cenazelerin Nusaybin'deki sınır kapısından mı yoksa Urfa'nın Akçakale sınır kapısından Suriye'ye götürüleceği ise kesinlik kazanmadı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mehmet Salih Ali, Suriye'ye götürecekleri cenazelerin bütün resmi işlemlerinin tamamlandığını belirterek, faciada sağ kurtulan ve Işıkkent misafirhanesinde tutulan 44 kişiden 27'sinin cenazelerle birlikte Suriye'ye gitmek istediği ancak bunların resmi işlemlerinin daha bitmediğini söyledi. 27 kişinin resmi işlemlerinin bu akşam biteceğini aktaran Ali, yarın sabah saat 09.00'da Buca ilçesinde bulunan morgtan cenezelerini alarak Suriye'ye doğru yola çıkaracaklarını belirtti.

SURİYE'YE DÖNMEK İSTEMEYENLER KAMPLARA YERLEŞTİRİLECEK

Öte yandan tekne faciasında yaşamını yiteren ve bugün denizden cesedi çıkarılan Yılmaz Abdullah Hasan'ın cenazesinin olay yerinden 40 kilometre ötede Kuşadası'nda bulunduğu, cesedin tanınmayacak hale geldiği öğrenildi. Suriye'ye gitmek isteyen 27 mültecinin dışındaki 17 mültecinin güvenlik kaygıları nedeniyle Suriye gitmek istemediği öğrenilirken, gitmek istemeyen mültecilerin Antep ya da Kilis'teki kamplara yerleştirilecekleri belirtildi. (İzmir/DİHA)

www.evrensel.net