11 Eylül 2018 17:17

Rusya’nın ‘en büyük tatbikatı’ başladı

Rusya, 'Rusya tarihinin en büyük askeri tatbikatı' olarak adlandırdıkları ve 17 Eylül'e kadar sürecek Vostok-2018’e başladıklarını duyurdu.

Fotoğraf: Erdal Türkoğlu/AA

Paylaş

Rusya ordusu, “tarihinin en büyük askeri tatbikatı” Vostok-2018’e başladı.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Rusya’nın doğusundaki topraklarda ve denizlerde 17 Eylül’e kadar sürecek Vostok-2018’e Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun komuta edeceği belirtildi. Açıklamada, “Tatbikatın temel amacı, askeri yönetim organlarının planlamadaki hazırlık seviyesinin tespiti, uzun mesafelerde birliklerin yeniden gruplandırılmasının sağlanması, kara birlikleri ile deniz birlikleri arasında etkileşimin organizasyonu, komutanların ve birliklerin hazırlık ve askeri operasyon sırasında yeteneklerinin geliştirilmesidir” ifadeleri kullanıldı.

ÇİN DE KATILIYOR

Tatbikatta doğu ve merkez askeri bölgeleri birlikleri ile Kuzey Donanması, hava indirme birlikleri ve hava kuvvetlerinin yer alacağı hatırlatılan açıklamada, Tsugol poligonunda yapılacak tatbikata Çin ordusundan birliklerin de katılacağı bilgisi verildi.  Vostok-2018’e 300 bine yakın asker, binden fazla uçak, helikopter, insansız hava aracı, 36 bine yakın tank, zırhlı ve diğer askeri teknik araçlar ile 80’e yakın gemi katılıyor.

Vostok-2018, Sovyetler Birliği döneminde 1981’de yapılan “Zapad-81” tatbikatından bu yana en yüksek katılımlı askeri tatbikat. (AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Leyla Gencer’in odasında

SONRAKİ HABER

EMEP'ten 'Halkçı bir ekonomi mümkün mü?' toplantısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...