11 Eylül 2018 15:02
Son Düzenlenme Tarihi: 11 Eylül 2018 15:06

Silahlı saldırılar sonucu her gün 10 kişi ölüyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın raporunda Türkiye'nin silahlı saldırılarda en çok ölümün yaşandığı ülkelerden biri olduğu belirtildi.

Silahlı saldırılar sonucu  her gün 10 kişi ölüyor

Fotoğraf: Çağatay Kenarlı/DHA

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, bireysel silahlanmayla birlikte artan silahlı saldırılarla ilgili bir rapor hazırladı. Silahlı saldırılara en çok kurban veren ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini belirten Ağbaba, bu cinayetlerin en az yüzde 80’inin ruhsatsız silahlardan çıktığını söyledi.

Ağbaba’nın raporundan öne çıkan noktalar şöyle:

-Amerikan Ateşli Silahlardan Korunma Merkezi Ajansının geçmiş yıllarda yaptığı araştırmaya göre dünyada ‘maganda kurşununa’ en çok kurban veren ülkenin Türkiye olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmaya göre Türkiye’de 700 kişi maganda kurşunlarıyla can verdi.

-Türkiye’de maganda kurşunu olayları en çok İstanbul, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Bursa, Samsun, Kocaeli, Aydın ve Adapazarı illerinde görülmektedir.

- Maganda kurşunu cinayetlerinin en az yüzde 80’inin ruhsatsız silahlardan çıkan mermilerle gerçekleştiği tahmin edilmektedir. Son 10 yılın suç istatistiklerine bakıldığında ruhsatlı ateşli silahlarla işlenen tüm suçlar sayısı 25 bin 547 iken ruhsatsız silahla işlenen suç sayısının 159 bin 123 olduğu belirtilmektedir.

-Bireysel silahlanma konusunda yapılan  araştırmalara  göre Türkiye’de son beş yılda bireysel silahlanma yüzde 50 oranında artmıştır. Günde biri çocuk olmak üzere 10 vatandaşımızın bireysel silahlanma nedeni ile öldüğü belirtilmektedir.

-2017 yılında 3 bin 494 bireysel silahlı olay yaşanırken 2 bin 187 kişinin yaşamını yitirdiği, 3 bin 529 kişinin ise yaralandığı belirtilmektedir. 2017 yılındaki silahlı olay sayısı bir önceki yıla göre yüzde 28, son üç yıla göre değerlendirildiğinde yüzde 61 artmıştır 2017 yılında yaşanan olayların yüzde 40’ı tüfekle, yüzde 35’i tabancayla, yüzde 20’si kesici aletlerle yaşanmıştır.

-Son 10 gün içerisinde 4 vatandaşımız maganda kurşunları sonucu hayatını kaybederken, 6 vatandaşımız da çeşitli yerlerinden yaralandılar. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Dışişleri Bakanlığından ABD'nin FKÖ kararına tepki

SONRAKİ HABER

“CHP, İzmir’de Olgun Atila’yı aday gösterecek” iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa