11 Eylül 2018 17:21

İzlandalı bakan ‘balina avı’nı savundu

İzlanda'da Dışişleri Bakanı Thordarson, geçtiğimiz haftalarda gündeme gelen ve büyük tepki çeken balina avının ülkesinin hakkı olduğunu savundu.

İzlandalı bakan ‘balina avı’nı savundu

Fotoğraf: Chris73/Wikimedia Commons(CC BY-SA 3.0)

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İzlanda’nın balina avlamasına yönelik eleştirileri yanıtlayan Dışişleri Bakanı Gudlaugur Thor Thordarson, İzlanda’nın balina avlama hakkı konusunda pazarlık yapılamayacağını söyledi.

İKİ YIL SONRA YENİDEN AVCILIK BAŞLADI

İki yıllık bir aradan sonra İzlanda, balina avcılığına bu yılın Haziran ayında yeniden başladı. Hükümetin görevlendirdiği Hvalur adlı şirket, bugüne kadar 111 oluklu balina avladı.

Avrupa Birliği, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Şili, Kosta Rika, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, İsrail, Meksika, Monako, Yeni Zelanda, Panama ve ABD ise İzlanda’nın yeniden balina avına başlamasını kınadı.

9 Mayıs 2018'de Parlak Gelecek Partisi Milletvekili Katrin Gunnarsdottir, konuyu yazılı bir soru önergesiyle gündeme getirdi ve Dışişleri Bakanı’ndan parlamentoyu bilgilendirmesini istedi.

Yönetmenlikler başbakan ve bakanların milletvekillerinin sorularını 15 gün içinde yanıtlamasını öngürüyor.  Ancak Thordarson, balina avına ilişkin soru önergesine 4 ay sonra yanıt verdi.

‘İZLANDA BALIKÇILIĞA BAĞIMLIDIR’

Thordarson, balina avına İzlanda’nın yeniden başlamasının olumsuz ekonomik sonuçlara yol açmadığını, bunun ABD ve İngiltere ile sürdürülen serbest ticaret anlaşması görüşmeleri için bir engel oluşturmadığını söyledi.

İzlanda’nın balina avlama hakkının tartışma götürmez olduğunu savunan Thordarson, “Ulus olarak balıkçılık ve denizin kaynaklarına bağımlı İzlanda’nın balina avlama hakkı pazarlık edilemez. Bu hak tartışmasızdır. Uluslararası yasa ve sözleşmelere saygı gösterilmelidir. İzlanda’nın balina gibi denizde yaşayan kaynakları sorumlu ve sürdürülebilir bir şeklinde kullanması kuşkuyla karşılanamaz” dedi.

İZLANDA’YA ‘MAVİ BALİNA AVI’ SUÇLAMASI

Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu, 1960’lı yıllarda soyları tükenme riski taşıyan mavi balinaları koruma alltına aldı ve avlanmalarını yasakladı. İzlanda dahil tüm ülkeler bu karara uyacağını açıkladı.

Japonya, Norveç ve İzlanda ticari amaçlı balina avı yapıyor. Birleşmiş Milletlerin yargı organlarından Uluslararası Adalet Divanı, 2014 yılında Avustralya’nın başvurusu üzerine Japonya’nın ticari amaçla balina avlamasını durdurmasını talep etmişti.

İzlanda, oluklu balinaların soylarının tükenmekte olduğu görüşüne katılmıyor ve avlanmayı sürdürüyor.

Bu yılın Temmuz ayında İzlanda’nın avlanma izni verdiği Hvalur şirketi, 200 ton ağırlığındaki bir balinayı öldürmekle suçlandı. Şirket, avladıkları balinanın mavi balina değil mavi ve oluklu balina kırması olduğunu iddia ediyor. Hayvan hakları savunucuları ise şirketin avladığı canlının mavi balina olduğunda ısrarlı.

 24 Ağustos günü şirket, mavi ve oluklu balina kırması olduğu tespit edilen bir balina daha avladı.

Eğer DNA sonuçları avlanan canlının mavi balina olduğunu gösterirse şirket para cezasına çarptırılacak ve balinanın satışı yasaklanacak.

10 BİNDEN FAZLA PROTESTO MEKTUBU

İzlanda’nın bu yılın haziran ayında yeniden balina avına başlaması halkın da tepkilerine yol açtı. Dışişleri Bakanlığına İzlanda dışından 10 binden fazla protesto mektubu gönderildi.

Dışişleri Bakanı Thordarson, İzlanda’nın 2006 yılında ticari amaçla balina avını başlatmasından sonra aldığı protesto mektuplarından daha fazlasını son 3 ay içinde aldıklarını söyledi.

ÖNCEKİ HABER

Çocuklardan 'Benimle oyna telefonunla değil' eylemi

SONRAKİ HABER

"Koç Üniversitesinde kedi ve köpekler kapanla dışarı atılıyor" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa