Depremzede köylüler bu kışı da sokakta geçirecek

Depremzede köylüler bu kışı da sokakta geçirecek

Van İl Genel Meclisi Sanayi ve Ticaret Komisyonu üyeleri, köylerde deprem sonrası yaptıkları çalışmaları raporlaştırdı. Raporda, bazı köylerde deprem konutların temellerinin dahi atılmadığı belirtilirken, bazı köylerde ise tapunun müşterek olmasından dolayı TOKİ şartlarına göre konut yapılmasının imkansız olduğuna dikkat çe

Sıddık Güler

Van İl Genel Meclisi Sanayi ve Ticaret Komisyonu üyeleri, köylerde deprem sonrası yaptıkları çalışmaları raporlaştırdı. Raporda, bazı köylerde deprem konutların temellerinin dahi atılmadığı belirtilirken, bazı köylerde ise tapunun müşterek olmasından dolayı TOKİ şartlarına göre konut yapılmasının imkansız olduğuna dikkat çekildi. 27 köyde çoğu ağır olmak üzere 2 bin 300’ü aşkın ev ve ahırın hasarlı olduğu belirtilen raporda, ‘bürokratik engeller ve prosedür’ nedeniyle yeni konut yapımı için hiçbir adım atılmadığı görülüyor.

MEVZUAT NEDENİYLE ADIM ATILMIYOR!

Van’da 2011 yılının ekim ve kasım aylarında yaşanan 7.2 ve 5.6’lık iki depremden sonra hükümet yetkililerince bütün sorunların çözüldüğüne dair açıklamalar yapılırken, yaşananlar gerçeklerin hiç de yetkililerin söylediği gibi olmadığını gösteriyor. Köylere giderek deprem sonrası gelişmeleri inceleyen Van İl Genel Meclisi üyeleri, çalışmalarını raporlaştırdı. Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi BDP’li Cemal Candemir, Adil Aslan, Ali Kalçık ile AKP’li Abdulbari Günay ve Şafak Geyik tarafından hazırlanan raporda, köylerde deprem konutlarının temellerinin dahi atılmadığı belirtilerek, bazı köylerde ise tapunun müşterek olmasından dolayı TOKİ şartlarına göre konut yapılmasının imkansız olduğuna dikkat çekildi. Köylerde yapımı tasarlanan konutlar için nasıl bir çalışma yapıldığı, yapılacak konutların maddi durum ve sonuçlarının incelenmesi ile ilgili konuların araştırılması öngörülen raporda, köylerdeki sorunlar tek tek anlatıldı.

DAHA TEMELLER BİLE ATILMADI

Raporda gidilen köylerin durumu ve yapılan çalışmalar detaylı olarak ele alındı. Buna göre merkeze bağlı Değirmenözü (Erdeviz) köyünde 40 hane 300 nüfusun yaşandığı ve 11 ev ile 6 ahırın ağır hasarlı olduğu belirtilerek, köy heyelan bölgesi olduğu gerekçesiyle işlem yapılmadığı belirtildi. Değirmenarki (Kicaniz) köyü 55 hane 610 nüfusun yaşadığı bir köy olduğunun belirtildiği raporda, şunlar kaydedildi: “25 ağır hasarlı ev, 15 ağır hasarlı ahır olup, müşterek tapudan dolayı hiçbir işlem yapılmamaktadır. 9 bin 600 kişi müşterek tapulu. Bu kadar kişinin bir araya gelmesi imkansız. Vatandaşın oturduğu odasına bile 9 bin 600 kişi ortak. Bu nedenle konut yapımına başlanılmıyor.” Raporda bazı köylerde ise ‘köy sel yatağında’ denilerek çalışmalara başlanmıyor.

‘KÖYLERDE CİDDİ SORUNLAR VAR’

Hazırlanan rapor hakkında bilgi veren Van İl Genel Meclis Üyesi Ali Kalçık, Van ile Erciş merkezde sorunlar çözülmüş olsa da köylerde büyük sorunlar olduğunu belirterek, köylülerin büyük bölümünün kışı yine barakalarda geçireceğini dile getirdi. Kalçık, “Köylerde özellikle mevzuattan dolayı çalışmalar başlanamıyor. Bazı köylerde tapu dahi yoktur. Böyle giderse bu insanlar sokakta kalacaktır. Onun için çağrımız köylerdeki sorunların ivedilikle çözülmesidir” dedi. Kalçık, hazırladıkları raporu da çözüm için ilgili bütün kurumlara göndereceklerini dile getirdi. (Van/DİHA)

www.evrensel.net