11 Eylül 2018 15:20

İstinye Park AVM'ye bir kötü haber daha; ÇED'i iptal edildi

İzmir'de İstinye Park AVM ve Otel projesine yargıdan bir kötü haber daha geldi. Projenin Çevresel Etki Değerlendirmesi raporu da iptal edildi.

İstinye Park AVM'ye bir kötü haber daha; ÇED'i iptal edildi

Fotoğraf: Metehan Ud/EVRENSEL

Paylaş

Metehan UD
İzmir

Meslek odalarının 'kent suçu' işleniyor diyerek karşı çıktığı İstinye Park AVM ve Otel projesine yargıdan bir kötü haber daha geldi. Daha önce imar planları iptal edilen projenin bu sefer de ÇED kararı iptal edildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, yargı kararının uygulanması için Balçova Kaymakamlığı'na yazı yolladı.

İzmir'in Balçova İlçesi Üçkuyular Meydanı'nda yapımı devam eden İstinye Park Alışveriş Merkezi ve Otel projesi hakkında şimdiye kadar birçok kez dava açıldı. Meydandan hukuksuz bir şekilde taşınan vergi dairesi, lise, pazar, çocuk parkı ve terminalin yerine yapılan inşaatın daha öncesinde açılan davalar sonucunda imar planları iptal edilmişti. Askıya çıkan imar planlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na jet hızıyla onaylatan projenin sahibi Orjin Grup  bu süreci atlatmıştı ancak proje için yeni bir olumsuz karar daha  geldi. Son olarak proje için 2017 Eylül ayında verilen 'Çevresel Etki Değerlendirme Olumlu Kararı' iptal edildi. Bölgede yaşayan bir vatandaş tarafından açılan davanın sonucunda İzmir 2. İdare Mahkemesi ÇED kararını hukuka ve mevzuata uygun bulmadı.

'PLANA AYKIRI KULLANILAMAZ'

Kararda daha önce imar planları hakkında verilmiş iptal kararlarına atıfta bulunularak bu durumun 'çevresel etki değerlendirmesinde dikkate alınacak hususları' etkileyeceği belirtildi.  Kararda "3194 sayılı İmar Kanunu'nun 3. maddesinde ifade edilen, herhangi bir sahanın her ölçekteki plan esaslarına, bulunduğu bölgenin şartlarına ve yönetmelik hükümlerine aykırı maksatlar için kullanılamayacağı kuralı da gözetildiğinde hukuka ve mevzuata uyarlılık bulunmadığı sonucuna varılmıştır" denildi. Yerel idari mahkemeler, daha öncesinde resmi kurum alanlarını ticari konuta çeviren imar planlarını imar mevzuatına, kamu yararına, şehircilik ilkelerine ve planlama esasları aykırı olduğu gerekçesi ile iptal etmişti.

ŞİRKET ZAMAN KAYBEDECEK

Karar, Temiz İzmir Derneği tarafından CİMER'e yapılan başvuru sonucunda ortaya çıktı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇED Hizmetlerinden Sorumlu Şube Müdürlüğü tarafından Dernek Başkanı Nivent Kurtulaş'a verilen cevapta 11 Temmuz 2018 tarihinde İzmir 2. İdare Mahkemesi tarafından verilen kararın uygulanması için 7 Eylül tarihinde Balçova Kaymakamlığına yazı yazıldığının bilgisi veriliyor. Kararla birlikte söz konusu inşaatın bir an önce mühürlenmesi gerekiyor. Ancak idari yargı kararının uygulanması için bir aylık bir süreç tanınıyor. İnşaata devam etmek için yeni bir ÇED süreci başlatılması lazım. Bu süreç şirkete zaman kaybettirecekken yakın zamanda onanan imar planlarına karşı dava açan odalar için de zaman kazandırmış olacak.

RESMİ ALANDAN TİCARET KONUT ALANINA

Üçkuyular Meydanı'nda AVM ve otel projesinin olduğu söz konusu alan daha önceki imar planlarında resmi tesis alanı, açık pazar yeri alanı, çocuk parkı, yeşil alan ve terminal alanı olarak belirlenmişti. Doğuş Holding tarafından ucuza satın alınan parseller 2015 yılındaki plan tadilatı ile ticaret merkezi ve otel imarına çevrildi ve değeri arttırıldı. Alandaki Karabağlar Vergi Dairesi, lise, terminal, pazar alanı ise Karabağlar sınırındaki başka parsellere taşındı. Doğuş Holding tarafından yapımını başlanan proje Orjin Gruba satıldı. 42 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilen ve Türkiye'nin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olması planlanıyor. Orjin Grup, projeye karşı dava açanlar hakkında 'menfaat grupları' benzetmesinde bulunmuştu.

ÖNCEKİ HABER

İmam hatip ve meslek lisesi seçmediği için liseye yerleşemedi

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu’dan belediyenin veri tabanını inceleme talimatı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa