11 Eylül 2018 07:58
Son Düzenlenme Tarihi: 11 Eylül 2018 08:14

Balbay: Cumhuriyet'e aşı denemesi yapıldı, tutmadı

Cumhuriyet'e geri dönen Mustafa Balbay, ilk yazısında 'Gazeteye bir aşı denemesi yapıldı, çizgi olarak tutmadı' dedi.

Balbay: Cumhuriyet'e aşı denemesi yapıldı, tutmadı

Fotoğraf, Mustafa Balbay'ın Twitter hesabından alınmıştır

Paylaş

Cumhuriyet'teki yönetim değişikliği sonrası yeniden gazeteye dönen Mustafa Balbay ilk köşesini yazdı. Balbay, "Yeniden merhaba" başlıklı yazısında Cumhuriyet'te yaşanan süreci "Gazeteye bir aşı denemesi yapıldı, çizgi olarak tutmadı" ifadesiyle yorumladı.

Cumhuriyet gazetesinin sahibi konumundaki vakfın yönetim kurulu başkanlığına, Cumhuriyet gazetesi yazarları ve yöneticilerinin hapsedildiği davada iddia makamının tanıklarından olan Alev Coşkun’un getirilmesiyle yaşanan değişiklikler arasında Balbay'ın vakıf yöneticileri arasına alınması da vardı.

Balbay, "Yeniden merhaba..." başlığıyla yayımlanan yazısında bir süre izin kullandıktan sonra 1 Şubat 2016'da gazeteye yazısını gönderdiğini ve o dönemki yazıişleri müdürünün kendisine “Yazılarına son verildi, haberin yok mu?” yanıtını verdiğini belirtti.

'CUMHURİYET ÜÇ KEZ BÜYÜK ÇİZGİ TARTIŞMASI YAŞADI'

"Bir veda yazısı da yazamadan gazetemden koparılmış olmayı şöyle tarif edebilirim: Bir babaya, 'artık evlatlarını göremeyeceksin' demek gibi bir şey." diyen Balbay,  "Cumhuriyet Gazetesi kuruluşundan beri üç kez büyük çizgi tartışması yaşadı. Fikir gazetelerinde bu tartışma olur. Yoksa o gazetenin yayın politikası yok demektir. Ancak gazetenin kuruluş kökleriyle kavgalı hale gelmesi büyük tehlikedir. Bu anlamda gazetenin çizgisiyle oynamak ateşle oynamak gibi bir şeydir. Cumhuriyet üç kez bunu yaşadı; üçünde de kazanan gazetenin kuruluş felsefesi oldu" diye yazdı.

Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Optimar'ın anketine göre yeni parti kurarsa İnce'nin oyu düşüyor

SONRAKİ HABER

Libya'da çatışmaları takip eden eden gazeteci hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa