10 Eylül 2018 20:03
Son Düzenlenme Tarihi: 10 Eylül 2018 20:07

New York Times: ABD, Afganistan ile ilgili 17 yıldır yalan söylüyor

New York Times, ABD’li yetkililerin 17 yıl boyunca Afganistan’daki durumun ilerleyişine dair abartılı ve yanlış raporlar yayımladığını yazdı.

New York Times: ABD, Afganistan ile ilgili 17 yıldır yalan söylüyor

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

New York Times gazetesi, ABD’li yetkililerin 17 yıl boyunca Afganistan’daki durumun ilerleyişine dair abartılı ve yanlış raporlar yayımlayarak kamuoyunu yanlış yönlendirdiğini yazdı.

ABD’nin, Afgan hükümetinin ülkenin yüzde 56’sını kontrol altında tuttuğunu ileri sürdüğüne işaret edilen haberde, bunun aksine hükümetin sadece yüzde 29’luk bir kısmı kontrol ettiği kaydedildi.

2 BİN 200 ABD ASKERİ ÖLDÜ

Afganistan’daki çatışmalarda 2 bin 200 ABD askerinin öldüğüne ve ABD’nin Talibanla mücadele ve ülkeyi yeniden inşa etmek için 840 milyar dolar harcadığına işaret edilen haberde, bu rakamın İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Avrupa’nın yeniden inşası için Marshall planı çerçevesinde harcanan rakamdan daha fazla olduğu vurgulandı.

Bu yatırımın ABD’lilerin tepkisini çektiğine, bu nedenle de ABD hükümetinin Taliban’ın yenildiği şeklinde bir tablo çizdiğine değinilen haberde, halka yansıtılanın aksine, 2017’den bu yana Taliban’ın ABD’nin işgalinden beri en fazla Afgan toprağını elinde tuttuğu belirtildi.

YAŞAM SÜRESİ 63 DEĞİL 48!

Haberde, ABD’nin sadece savaşın ilerleyişi konusunda değil, Afganistan’daki yaşam koşulları konusunda da yanlış bilgiler paylaştığı belirtildi.

ABD hükümetinin 2010’da yayımladığı bir raporda, Afganların ortalama yaşam süresinin 63 olduğunun belirtildiğine dikkati çekilen haberde, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) 2009’daki raporunda bu ülkede ortalama yaşam süresini 48 olarak verdiği, küçük yaştaki çocukların ölüm oranının yüksek olduğu bilgisini paylaştığı kaydedildi.

Ayrıca ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatının (CIA) geçen yılki raporunda da Afganlıların yaşam süresinin 51 olduğunun belirtildiği aktarıldı. (AA)

ÖNCEKİ HABER

Aras Kargo’da toplusözleşme süreci başladı

SONRAKİ HABER

Amasya'da otobüs devrildi: 2 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa