10 Eylül 2018 19:42
Son Düzenlenme Tarihi: 10 Eylül 2018 19:52

NATO: Rusya agresifleşiyor

NATO, Rusya’nın 297 bin askerle gerçekleştireceği Vostok-2018 tatbikatına 'Moskova yönetiminin 'agresif' davranış biçimiyle uyumlu' yorumu yaptı.

NATO: Rusya agresifleşiyor

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

NATO, Rusya’nın 11-17 Eylül’de 297 bin askerle gerçekleştireceği Vostok-2018 tatbikatının büyük ölçekli çatışmaya odaklandığını, bunun da Moskova yönetiminin son dönemde gösterdiği daha “agresif” davranış biçimiyle uyumlu olduğu açıklaması yaptı.

AA muhabirine açıklamada bulunan NATO Sözcüsü Oana Lungescu, tüm ülkelerin güvenlik güçleriyle tatbikat yapma hakkına sahip olduğunu, ancak bunun “şeffaf ve öngörülebilir” bir şekilde yapılmasının kilit önem arz ettiğini belirtti.

NATO’nun Vostok-2018 de dahil tüm Rus tatbikatlarını “yakından takip ettiğini” belirten Lungescu, “Vostok tatbikatı Rusya’nın büyük ölcekli çatışmaya odaklandığını gösteriyor. Bu da son dönemde gördüğümüz bir davranış biçimiyle uyuşuyor; Savunma bütçesi ve askeri varlığını artıran daha agresif bir Rusya.” dedi.

NATO Sözcüsü Lungescu, Rusya’nın son dönemde özellikle Baltık Denizi, Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde ciddi bir askeri yığınak yaptığına dikkati çekerek, Ukrayna ve Gürcistan’daki gelişmeler ışığında Rusya’nın komşularına karşı askeri güç kullanmaya da hazır olduğuna işaret etti. (DIŞ HABERLER)

 

ÖNCEKİ HABER

Gökova Körfezi'nde 4.3 büyüklüğünde deprem

SONRAKİ HABER

Tunus’taki grev Arap basınında: Maaş zammını IMF engelliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa