10 Eylül 2018 18:10

Alman istihbaratı başkanından ırkçıları savunan açıklama

Hans-Georg Maaßen'in Chemnitz’de Neonazilerin göçmenlere saldırısını içeren görüntülerin gerçek olmadığı yönündeki açıklaması geniş tepki topladı.

 

Fotoğraf: Bundesministerium des Innern/Sandy Thieme/Wikimedia Commons (CC-BY-SA 3.0)

Paylaş

Yücel ÖZDEMİR
Köln

Almanya’nın Saksonya eyaletinde bulunan Chemnitz’de, 25 Ağustos günü iki sığınmacının bir Almanı bıçaklayarak öldürmesinden sonra başlayan tartışmaların bir yanını bütün ırkçıların bir araya gelerek gövde gösterisinde bulunması oluştururken, diğer tarafını ise devlet içinde buna yaklaşımdaki farklılık oluşturdu.

26 Ağustos günü Neonaziler tarafından gerçekleştirilen “göçmen avı” görüntülerinde ırkçıların karşılarına çıkan yabancılara saldırdığı görüntüler hakkında Bild gazetesine konuşan Federal Anayasayı Koruma Örgütü (BfV) Başkanı Hans-Georg Maaßen, “görüntülerin gerçekliğinden şüphe ettiğini” ve “yanlış görüntü servis etmekle cinayetin üzerinin örtülmeye çalışıldığını” savunarak tepki topladı.

Alman televizyonları ve internet sitelerinde yayınlanan görüntülerde açık olarak Neonazilerin Johannisplatz’da sığınmacılara saldırdıkları görülüyordu. Yaralanan sığınmacılar da daha sonra basına konuşarak, saldırıyı anlatmıştı.

EYALET İSTİHBARAT ÖRGÜTLERİ ŞAŞKIN

Süddeutsche Zeitung gazetesinde yer alan habere göre, 16 eyaletin istihbarat örgütü başkanı arasında yapılan telefon konferansında söz konusu görüntülerin gerçek olmadığına dair bir görüş ortaya konulmadığı gibi, doğru olduğundan hareket edildi.

Bu nedenle örgüt içinde Maaßen’in açıklamalarının şaşkınlık yarattığı gazete tarafından ifade edildi.

Keza Maaßen’in görüntüleri inkar etmesinin, zamanda Chemnitz Savcılığı tarafından başlatılan soruşturmada da gerçeği ifade etmediği görülüyor. Savcılık halk arasında nefreti körükleme, kamu düzenini bozma, Hitler selamı yapma gibi nedenlerden ötürü toplam 140 ayrı suç duyurusunda bulundu. Bu nedenle savcılığın hazırlamış olduğu iddianamenin istihbarat örgütü için de bir mesaj içermesi gerektiği belirtiliyor.

TARTIŞMALARA YOL AÇIT

Daha önce Başbakan Angela Merkel ve diğer hükümet yetkilileri yaptıkları açıklamalarda, Neonazilerin farklı görünüşte olan insanlara saldırmasını mahkum ettiği halde, istihbarat örgütünün başkanlarının onları yalanlayacak şekilde yaptığı bu açıklama, geniş tartışmalara yol açtı.

Öte yandan sık sık yaptığı açıklamalarla göçmenleri ve sığınmacıları hedefe koyan Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer de Maaßen’e tam destek verdi. Basında, Maaßen’in Merkel’i karşısına alan açıklamalarının arkasında Seehofer’in olduğu ileri sürülüyor. Merkel ile Seehofer arasındaki kavgaya, Maaßen’i de açıklamalarıyla dahil olduğu belirtiliyor. Merkel’in kendi açıklamalarını bir şekilde yalanlayan Maaßen’i görevden almadan yana tutum olabileceği de ileri sürülenler arasında.

İSTİFA ÇAĞRILARI YÜKSELDİ

Maaßen’in açıktan ırkçı örgütlere destek anlamına gelen açıklamasına koalisyon ortağı SPD’nin yanı sıra Sol Parti, Yeşiller ve FDP tepki gösterdi ve istifa etmesini istedi. Bütün partiler, Maaßen’e elinde edil olmadan neden Neonazilerin göçmenlere saldırdığı yönündeki görüntülerin gerçek olmadığı açıklaması yaptığını, aksini gösteren delilleri sunmasını talep ettiler.

NSU CİNAYETLERİNDEN SONRA GÖREVE GETİRİLDİ

Hukuk profesörü olan istihbarat örgütü başkanı Maaßen, 11 Kasım 2011 NSU cinayetlerini ortaya çıkmasından sonra 2012’de hükümet tarafından göreve getirildi. Daha önceki istihbarat örgütü başkanı, cinayetlerin pek çok istihbarat elemanı tarafından önceden bilinmesinin ortaya çıkmasından sonra görevden alınmıştı.

AfD’Lİ POLİTİKACILARLA BULUŞTU

Irkçı örgütlerin eylemlerini normalleştiren, saldırıların olmadığını ileri süren Maaßen’in daha önce AfD Eşbaşkanı Frauke Petry ve Meclis İçişleri Komisyonu Başkanı AfD’li politikacı bir araya gelmişti. Görüşmelerde, AfD’ye istihbarat örgütü tarafından izlenmemesi için yapması gerekenler konusunda bilgi verdiği basın tarafından yazılmıştı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Ejder meyvesi suyu yudumlayıp milleti kandırıyorsunuz'

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik: Bahçeli ile görüşmelerimiz sürüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...