Üniversiteye girip polisin gözaltına aldığı akademisyenler beraat etti

Logo: Ankara Üniversitesi

Üniversiteye girip polisin gözaltına aldığı akademisyenler beraat etti

SBF'deki Kobane eylemlerine polisin saldırısı sırasında öğrencilerini korumak isteyen 5 akademisyen gözaltına alınmıştı, duruşmalarında beraat ettiler

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde, öğrencilerin dört yıl önce Kobane'ye saldırıyı protesto ettiği eylemde gözaltına alınan 5 akademisyen, öğrencilerden ayrı olarak süren yargılamanın sonucunda beraat etti. 

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde, 9 Ekim 2014 tarihinde öğrencilerin Kobane saldırılarını protesto eylemine polis saldırmıştı. Okulun içine giren polis çok sayıda öğrencinin yanı sıra, bina önünde bekleyen idari personel, öğrenci ve akademisyenler arasına da girerek 5 akademisyeni de gözaltına almıştı. Polisin şiddetine uğrayan öğrencilerini koruduğu için gözaltına alınan akademisyenler Aysun Gezen, Nail Dertli, Onurcan Taştan, Celil Kaya ve İlkay Kara'nın davası, öğrencilerden ayrıldı. İki yıl sonra, 1 Eylül 2016 tarihli KHK ile ihraç edilen 5 akademisyen, o dönem üniversite yönetiminin izin vermesiyle yargılandı. Ankara 35. Asliye Mahkemesi'nde görülen dava sonucunda 5 akademisyen de beraat etti. (Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 10 Eylül 2018 17:34
www.evrensel.net