Yeni Şafak: Türkiye, 20 bin ÖSO mensubunu İdlib’e gönderecek

Fotoğraf: DHA

Yeni Şafak: Türkiye, 20 bin ÖSO mensubunu İdlib’e gönderecek

Yeni Şafak, TSK tarafından Ulusal Ordu çatısı altındaki 30 bin ÖSO mensubundan 20 bininin İdlib’e nakledileceğini öne sürdü.

Erdoğan yönetimi, daha birkaç gün önce Tahran’da bir araya geldiği ve Suriye konusunda ortak bildirge imzaladığı Rusya’nın Suriye ordusuyla birlikte İdlib’e yönelik planladığı operasyonuna karşı, bölgedeki cihatçılara insan ve silah yardımı yapıyor.

Yeni Şafak’ta yayımlanan haberde, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) “Askeri sevkiyata hazır olun” talimatı gönderildiği ileri sürüldü. Haberde, “Ulusal Ordu çatısı altında 30 bin ÖSO savaşçısı bulunuyor. Bunların 10 bini bölgede bekletilirken, 20 bini ise İdlib’e nakledilecek” denildi.

ASKERİ DESTEK VERİLİYOR

“Her şeye hazırlıklı olun” başlığıyla yayımlanan haberde, “Son 15 günlük süreçte sınır hattında konuşlandırılan zırhlı ve tank sayısı iki katına çıkarılırken, stratejik noktalara füze rampaları ve topçu bataryaları yerleştirildi” ifadeleri kullanıldı.

Devamında, “Afrin, Azez, Cerablus, el Bab, Çobanbey, Mera ve Savran hattındaki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gruplarına ‘hazır olun’ emri verildi” ifadesi kullanılan haberde, şunlar ileri sürüldü:

“ÖSO’ya gönderilen talimatta asker sayıları, silah ve mühimmat miktarlarını rapor olarak sunmaları ve askeri sevkiyata hazır olmaları istendi. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bölgelerinde oluşturulan Ulusal Ordu çatısı altında 30 bin ÖSO savaşçısı bulunuyor. Bunların 10 bini bölgede bekletilirken, 20 bini ise İdlib’e nakledilecek. İdlib’de tüm grupların birleşmesi ile oluşan ‘Vatan Cephesi’ çatısı altında da 30 bin savaşçı bulunuyor.” (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 10 Eylül 2018 14:25
www.evrensel.net
ETİKETLER İdlibTSKÖSO