10 Eylül 2018 13:52

Manisa'daki TOKİ mağdurları muhatap bulamıyor

Manisa’da yapılan TOKİ konutları, hak sahiplerine eksiklikleri tamamlanmadan verildi. Eksiklerin giderilmesini isteyen yurttaşlar muhatap bulamıyor.

Fotoğraflar: MA

Paylaş

Manisa’nın Yunusemre Belediyesi ile TOKİ ortaklığıyla dar gelirli aileler için ‘Örnek proje’ sloganıyla hayata geçirilen Akgedik Yunuskent Toplu Konut Projesinin ilk etabı hak sahiplerine teslim edildi. Birinci etap teslim edilmesine rağmen eğitim, sağlık, ulaşım ve yapısal problemlerin devam etmesi konut sahipleri tarafından protesto edildi. Akgedik TOKİ ofisi önünde bir araya gelen hak sahipleri, belediye ve TOKİ yetkililerinin eksiklikleri tamamlamadan sözleşmeleri kendilerine imzalatarak aidat ödemelerini almaya başladığını belirtti. 

‘ULAŞTIĞIM YETKİLİLER ENGELLEDİ’

Eylemde konuşan ev sahibi Meral Renda, günlerdir sorunlarının çözümü için TOKİ ofisi, Yunusemre Belediyesi ve müteahhit firma ALBA İnşaat arasında gidip geldiklerini ancak muhatap bulamadıklarını ifade etti. Oturduğu konutta birçok eksik olduğunu vurgulayan Renda, “Asgari ücretle çalışan biriyim. Şimdi evden çıkmaya çalışsam 800 TL taksit ve aidat yatırmak zorundayım bu yüzden çıkıp gidemiyoruz. Sosyal medya üzerinde yetkililere ulaştım ve evimin fotoğraflarını attım onlar beni dinlemeden engellediler. Bizi dinleyen sorunlarımızı çözecek tek muhatapla karşılaşamıyoruz, bir an evvel bu sorunların çözülmesini istiyoruz” dedi.

EN YAKIN OKUL 10 KM UZAKLIKTA

Mağdur edilen diğer bir hak sahibi olan Hüseyin Duman  ise, konutlardaki yapısal sorunların yanında bir kaç gün sonra başlayacak eğitim sorunlarını da dikkat çekti. Yetkililerin 10 kilometre uzaklıktaki Yağcılar İlköğretim Okulunu adres gösterdiğini söyleyen Duman, “Okul müdürü ile yaptığımız görüşmede ‘Okulun kapasitesinin yetersiz olduğunu eğitim kalitesinin düşeceğini  hatta öğretmenler odasının bile sınıfa dönüştürüldüğünü’ aktardı. Servis ihalesinin iki ayı bulabileceği söyleniyor. Milli Eğitim Müdürlüğü bizi belediyeye yönlendirirken, belediye yetkilileri ise bu sorunların muhatabı olmadıklarını söylüyor. Bu eğitim ve sağlık, temizlik sorunlarının hemen çözülmesi gerekiyor. Bize en yakın sağlık ocağı bile 10 kilometre uzaklıktadır” diye konuştu. (Manisa/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Özel okul kıyafetleri cep yakıyor

SONRAKİ HABER

Japonya'da karantinaya alınan gemideki 2 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...