12 Eylül 2012 15:44

Türkiye’nin eğitim tablosu: İlköğretim-lise terk

OECD’nin eğitim raporu Türkiye’de eğitimin içinde bulunduğu tabloyu bir kez daha gözler önüne serdi. Bir Bakışta Eğitim 2012 Raporuna göre; Türkiye’de üniversite eğitimine devam edenlerin oranı OECD’nin en düşüklerinden. OECD ülkelerinde en az 13 yıl okul eğitimi verilirken Türkiye’de nüf

Türkiye’nin eğitim tablosu: İlköğretim-lise terk
Paylaş

OECD’nin eğitim raporu Türkiye’de eğitimin içinde bulunduğu tabloyu bir kez daha gözler önüne serdi. Bir Bakışta Eğitim 2012 Raporuna göre; Türkiye’de üniversite eğitimine devam edenlerin oranı OECD’nin en düşüklerinden. OECD ülkelerinde en az 13 yıl okul eğitimi verilirken Türkiye’de nüfusun yüzde 90’ı, ilk öğretim-lise terk arasında yani 8-10 yıl eğitim görüyor.

TÜRKİYE SONDAN ÜÇÜNCÜ

Türkiye OECD ve sadece bağlı kuruluşlarına üye ülkeler arasında yapılan sıralamada, 2010 itibarıyla üniversite eğitimine ulaşan kişilerin nüfusa oranı açısından sondan üçüncü sırayı aldı. Türkiye söz konusu ülke grubundan sadece Brezilya ve Çin’i geçti. Üniversiteye devam eden vatandaşlarının sayısı itibarıyla en öndeki 10 ülke Kore, Japonya, Kanada, Rusya, İrlanda, Norveç, Yeni Zelanda, İngiltere, Avustralya, Lüksemburg oldu. Kore’de nüfusun yüzde 67’si, Japonya ve Kanada’da yüzde 59’u üniversiteye gidiyor. Türkiye’de ise ilk ve ortaöğretimden sonra yükseköğretime devam edenlerin oranı yüzde 20’ye yaklaşıyor. Türkiye’yi, Brezilya yüzde 12, Çin ise yüzde 6 ile izliyor. Ancak Çin’deki rakam 10 yıl öncesinin verilerini yansıtıyor. Hemen hemen tüm OECD ülkelerinde en az 13 yıl okul eğitimi veriliyor. Belçika, Norveç ve İsveç’te nüfusun yüzde 90’ı, 15 yıl ya da daha fazla eğitimde kalıyor. Aksi yönde olarak Çin, Endonezya, Suudi Arabistan ve Türkiye’de nüfusun yüzde 90’ı, 8-10 yıl arasında eğitim alıyor. Meksika ve Türkiye 15-29 yaş arası kadınların eğitimde en az kaldıkları iki ülke. Meksika’da kadınlar 5, Türkiye’de ise 4.3 yıl eğitim sistemi içinde kalıyor. Bu iki ülke aynı zamanda kadınların iş gücü dışında en uzun kaldıkları ülkeler. Kadınlar Meksika’da 5.1, Türkiye’de 7 yıl iş gücü dışında kalıyor. (HABER MERKEZİ)


TÜRKİYE, MEKSİKA VE SUUDİ ARABİSTAN

OECD’de bugünün gençlerinin ortalama yüzde 39’unun gelecekte dört yıllık üniversite eğitimini tamamlaması bekleniyor. Avustralya, Danimarka, İzlanda, Polonya ve İngiltere’de üniversiteye gitmesi beklenen gençlerin oranı yüzde 50’ye, Türkiye, Meksika ve Suudi Arabistan’da ise yüzde 25’e karşılık geliyor.
Hem eğitimde hem istihdamda olmayan kadınların oranı Türkiye’de erkeklerin iki katı. 15-29 yaş arası kadınların yüzde 52’si, erkeklerin yüzde 20’si ne okuyor ne de çalışıyor. Bu rakamlarla Türkiye eğitim dışı kalan ve istihdam edilmeyen kadın oranı açısından OECD ülkeleri arasında birinci sırada yer alıyor. Rakamlara hemen aile kurdukları için işgücü dışında kalan kadınlar da dâhil edildiğinde Türkiye’nin birinciliği pekişiyor. İrlanda, İsrail, İtalya, Meksika, İspanya ve Türkiye’de 15-29 yaş arası kadınların yüzde 20’den fazlası ne eğitimde ne de istihdam içinde yer alıyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bu zamlar emekçinin belini büker

SONRAKİ HABER

Canan’ın ailesi darbe davasına müdahil edilmedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa