09 Eylül 2018 21:10
Son Düzenlenme Tarihi: 09 Eylül 2018 21:29

ABD, Venezuela’da darbe için askeri yetkililerle görüşmüş!

New York Times, ABD hükümetinin Venezuela’daki askeri yetkililerle 'darbe yapılması için gizlice görüştüğünü' yazdı. Beyaz Saray iddiayı reddetmedi.

ABD, Venezuela’da darbe için askeri yetkililerle görüşmüş!

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

New York Times gazetesi, ABD hükümetinin Venezuela’da bazı askeri yetkililerle “darbe yapılması için gizlice görüştüğünü” iddia etti. Beyaz Saray “demokrasi isteyen tüm Venezuelalılarla” görüşüldüğünü açıklamakla yetinerek iddiayı reddetmedi.

VENEZUELALI BİR YETKİLİ AÇIKLADI

New York Times’ın ABD hükümet kaynakları ile gizli görüşmelere katılan Venezuelalı askeri bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, geçen yıl yapılan görüşmelerden sonuç alınmadığı belirtildi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Beyaz Saray’dan New York Times’taki habere ilişkin ayrıntılı açıklama yapılmadı. Ancak, “demokrasi talep eden bütün Venezuelalılara” diyaloğun gerekli olduğu ifadesi kullanıldı.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Garrett Marquis ise, Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada, “ABD’nin, Venezuela’da demokrasiye barışçıl ve muntazam bir biçimde dönülmesi yönündeki tercihinde bir değişiklik olmadı” şeklinde konuştu. Marquis, ABD’nin “her gün Venezuelalıların kaygılarını dinlediğini” ileri sürdü.

VENEZUELA’DAN TEPKİ

Venezuela hükümeti ise ABD yönetimini sert bir şekilde eleştirdi. Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza resmi Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Venezuela’ya yapılan müdahale planlarını ve ordunun komplolarının ABD hükümeti tarafından desteklenmesini dünyanın önünde kınıyoruz” ifadesini kullandı. Arreaza, ABD medyasında bile bu planların kanıtlarının yer aldığını ifade etti.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkedeki sağ muhalafeti veya ABD’yi darbe planları yapmakla suçluyor. Maduro, Ağustos ayının başında patlayıcı madde yüklü uzaktan kumandalı bir hava aracı ile suikast düzenlenmek istendiğini belirtmişti. Maduro, bu suikast girişimi için ABD’yi suçlamış, Washington ise suçlamaları reddetmişti.

TRUMP, MÜDAHALEYİ GÜNDEME GETİRMİŞTİ

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela Devlet Başkanı Maduro’yı açık bir biçimde eleştiriyor. Ağustos 2017’de medyaya yansıyan haberlerde, Trump’ın Venezuela’ya askeri bir müdahale olasılığını danışmanları ile görüştüğü iddia edilmişti. Trump, aynı günlerde yaptığı bir açıklamada ise “İnsanlar acı çekiyor ve ölüyor. Venezuela’da pek çok seçeneğimiz var. Olası bir askeri operasyon da buna dahil” demişti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Pentagon, İdlib için kendi planını önermeye hazır

SONRAKİ HABER

Hükümete salon veren ODTÜ, evrim konferansına bahane üretti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa