09 Eylül 2018 20:21
Son Düzenlenme Tarihi: 09 Eylül 2018 20:50

'ABD Suriye’yi fosfor bombalarıyla vurdu' iddiası

Rusya Savunma Bakanlığı, ABD'nin Suriye’yi fosfor bombalarıyla vurduğunu iddia etti.

'ABD Suriye’yi fosfor bombalarıyla vurdu' iddiası

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Rusya Savunma Bakanlığı, ABD’ye ait 2 adet F-15 uçağının Suriye’nin Deyr ez Zor bölgesini fosfor bombalarıyla vurduğunu iddia etti.

Sputnik'in haberine göre Rusya'nın Suriye'deki Ateşkes İzleme Merkezi Başkanı Korgeneral Vladimir Savçenko, ABD Hava Kuvvetleri’ne ait 2 adet F-15 uçağının dün Suriye’nin Deyr ez Zor bölgesini kullanımı yasak olan fosfor mühimmatlarıyla vurduğunu öne sürdü.

Savçenko'nun “Deyr ez Zor eyaletinde 8 Eylül günü Amerikan Hava Kuvvetlerine ait iki F-15 uçağıyla Hajin yerleşimine yanıcı fosfor mühimmatları kullanılarak saldırı düzenlendi” ifadelerini kullandığı aktarıldı.

Savçenko'nun ayrıca “Ölü ve yaralı sayısı hakkındaki bilgiler netleştiriliyor” dediği belirtildi.

ABD SURİYE'YE EK BİRLİKLER SEVK ETMİŞTİ

FOX News, ABD Savunma Bakanlığı’ndaki kaynaklarına dayandırarak verdiği haberinde, Pentagon’un Suriye’nin güneydoğusundaki koalisyon güçlerinin kontrolündeki El Tanf üssüne yüzlerce deniz piyadesinden oluşan ek bir birlik gönderdiğini bildirmişti.

Haberde, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) sözcüsü William Urban’ın “ABD, Rusya, Suriye hükümeti veya iç savaşta Suriye’yi destekleyebilecek başka bir grupla herhangi bir çatışma istemiyor” sözlerine de yer verilmişti.

Suriye’deki ABD askeri üslerinden biri olan El Tanf’daki garnizon, silahlı Suriyeli kimi cihatçı güçlerin, eğitildiği bir üs olarak kullanılıyordu. (DIŞ HABERLER)

 

ÖNCEKİ HABER

Çorlu'daki tren kazasında yaşamını yitirenler anıldı

SONRAKİ HABER

Burkina Faso'da hükümet istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa