Rusya'da binlerce kişi emeklilik yaşını yükselten yasayı protesto etti

Fotoğraf: Sefa Karacan/AA

Rusya'da binlerce kişi emeklilik yaşını yükselten yasayı protesto etti

Rusya'da binlerce vatandaş, emeklilik yaşını erkekler için 60'tan 65'e, kadınlar için 55'ten 63'e yükselten yasa tasarısını protesto etti.

Rus muhalif ve "Yolsuzlukla Mücadele Fonu" kurucusu Aleksey Navalnıy'nın çağrısıyla çoğunluğu gençlerden oluşan binlerce kişi, emeklilik yaşını yükselten yasa tasarısını protesto etti.

Bir süre önce 30 günlük hapis cezasına mahkum edilen Navalnıy'nın sosyal medya üzerinden çağrısı üzerine başta Moskova ve St. Petersburg'ta olmak üzere birçok kentte binlerce kişi toplandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve hükümet aleyhine sloganlar atılan eylemde, çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Gelecek yıldan itibaren emeklilik yaşının kademeli şekilde erkekler için 60'tan 65'e, kadınlar için 55'ten 63'e yükseltilmesini öngören tasarı, 19 Temmuz'da Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'da kabul edilmişti.

Putin, bir süre önce yaptığı açıklamada, emeklilik yaşlarının yükseltilmesine yönelik kararın yıllardır ertelendiğini belirterek, söz konusu gecikme nedeniyle ülkede enflasyonun ve yoksulluğun arttığını savunmuştu. (Moskova/AA)

Son Düzenlenme Tarihi: 09 Eylül 2018 19:22
www.evrensel.net
ETİKETLER Rusyaemeklilik