09 Eylül 2018 15:04
Son Düzenlenme Tarihi: 09 Eylül 2018 15:07

Almanya’da yeni polis yasasına karşı büyük miting

Almanya’nın aşağı Saksonya eyaleti için hazırlanan yeni Polis Yasası’na karşı Hannover kentinde kitlesel miting düzenlendi.

Almanya’da yeni polis yasasına karşı büyük miting

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Kamil GÖMLEKSİZ
Hannover

Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinde iktidarda olan SPD-CDU hükümeti tarafından hazırlanan yeni Polis Yasası’na karşı Hannover kentinde miting düzenlendi. Cumartesi günkü mitinge 15 bine yakın kişi katıldı. Şehirde binlerce polis yoğun güvenlik önlemleri alırken, birçok sokağın giriş çıkışları bariyerle kapatıldı.

Hannover ve eyaletin diğer kentlerinden tren ve otobüslerle gelen protestocular sabah saat 11:00’den itibaren merkez tren istasyonu önündeki Ernst-August-Platz’da toplanmaya başladılar.

Mitinge IG Metall, Ver.di ve diğer sendikalarla birlikte Yeşiller, Sol Parti ve FDP üyelerinin yanı sıra SPD`nin gençlik örgütü JUSOS’un da katılımı dikkat çekti. Mitingde Hannover ve Braunschweig Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DIDF) ve ATIK üyeleri de yerlerini aldılar. Hannover DİDF Gençlik’in canlılığı dikkat çekti.

TARAFTAR GRUPLARINDAN YOĞUN KATILIM

Yine eyalette bulunan futbol kulüplerinin taraftar gurupları da mitingdeydi. Eintracht Braunschweig, Hannover 96 ve VfL Wolfsburg taraftar guruplarının katılımı yoğun oldu ve canlılıkları  büyük beğeni topladı. Basta polis olmak üzere herkes bu guruplar arasında çatışma olabileceğini bekliyordu.

13 EKİM’DE BERLİN’DEYİZ

Yürüyüşe geçen kitle büyük bir kortejle belirlenen güzergahta beş kilometre boyunca sloganlarıyla birlikte Eyalet Parlamentosu yanındaki alana yürüdüler. Yürüyüş boyunca yeni katılımlar da eylem daha da kitleselleşti.

Burada yapılan konuşmada yeni yasa tasarısı eleştirildi ve 13 Ekim’de Berlin’de yapılacak büyük merkezi mitinge katilim çağrısı yapıldı.

ÖNCEKİ HABER

Hafta sonu plaklar Kadıköy’de döndü

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen ve Haber-Sen'in kuruluş yıl dönümünde etkinlik düzenlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa