09 Eylül 2018 14:23
Son Düzenlenme Tarihi: 09 Eylül 2018 15:05

Hafta sonu plaklar Kadıköy’de döndü

Bu yıl üçüncü kez düzenlenen Kadıköy Plak Günleri'nde Sanatçı Müzeyyen Senar’ın 1967 yılında satın aldığı Anadol marka aracı sergilendi.

Hafta sonu plaklar Kadıköy’de döndü

Müzeyyen Senar'ın Anadol marka aracı

Paylaş

Kadıköy Plak Günleri bu yıl üçüncü kez düzenlendi. İlk senesinde Zeki Müren ve Neşet Ertaş, 2017 yılındaki ikinci etkinlikte Fikret Kızılok’un anıldığı plak günleri bu yıl yüzüncü doğum yılı olması nedeniyle Müzeyyen Senar temasıyla organize edildi. Çok sayıda plak standının yer aldığı etkinlikte, 2015’te hayatını kaybeden Türk sanat müziği sanatçısı Müzeyyen Senar’ın 1967 yılında satın aldığı Anadol marka aracı sergilendi.

Radyocu Gülşah Güray moderatörlüğünde Kanat Atkaya ve Çağlan Tekil’in katılımıyla “Radyocular Plakları Anlatıyor” başlıklı söyleşinin de yapıldığı programda, pop, reggae, caz, indie, alternative, punk, rock ve elektronik gibi müzik türlerinde taş plaklar müzikseverlerin beğenisine sunuldu. Etkinlikler kapsamında müzikseverler, Polonyalı kuratör ve koleksiyoner Kornelia Binicewicz’in 1960, 1970 ve 1980’li yıllarının plaklarından oluşan arşivini dinleme imkanı buldu. 

‘GEÇMİŞİMİZDE ÖNEMLİ BİR YERİ VAR’

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bahçesinde düzenlenen etkinlikte, AA muhabirine yaptığı açıklamada, plak günlerinin geçmişle olan bağlantıların geleceğe aktarılması açısından önemli olduğunu ifade etti. “Plakların bizim geçmişimizde çok önemli bir yeri var. Müziği evimize, arabamıza, hayatımızın her alanına sokan plaklar, büyük bir müzik endüstrisi oluşturdu.” diyen Nuhoğlu, insanların iki gün boyunca keyifle müzik dinleyerek hafızalarını güçlendirdiklerini kaydetti.

Nuhoğlu, plakların müziğe dokunmak ve sadece müzik olan bir şeyi ele almak açısından önemli olduğunu belirterek, “İnsanların hatırlaması önemli, geleceğe umutlu bakmanın yolu geçmişteki bağlantılardır. İnsan sosyal bir varlık, geçmişle bağlantısını ne kadar güçlendirirseniz, bu gücü kendi içinde hisseder. Ne kadar çok belleğimizi açıp güçlendirebilirsek geleceğe o kadar umutla bakarız.” ifadesini kullandı. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Dersim'de postal izleri, tren vagonları ve sonrasında yaşananlar...

SONRAKİ HABER

‘9 yaşındaki çocuğun istismarının üzerini mi örteceksiniz?’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa