09 Eylül 2018 09:56

Faruk Eren: Umarım Cumhuriyet de kaybedilmemiştir

Cumhuriyet gazetesinin yönetiminin değişmesiyle işine son verilen Faruk Eren, 'Umarım kısırlaşan medyada Cumhuriyet de kaybedilmemiştir' dedi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Yasin KOBULAN

Cumhuriyet gazetesinde işine son verilen DİSK Basın-İş Sendikası Genel Başkanı ve gazetenin Sorumlu Yazıişleri Müdürü Faruk Eren, hem çıkarılma süreçlerine hem de Cumhuriyet gazetesini bundan sonra nelerin beklediğine dair değerlendirmelerde bulundu.

‘UMARIM YANILIYORUZDUR’

Çıkarılmalarının ardından sosyal medya üzerinden "Liberaller gidiyor" yönündeki paylaşımlara tepki gösteren Eren, “Yolları ayrılan ilk iki kişi biziz, Bülent ve ben, iki yazı işleri müdürüyüz. İkimizin de politik tercih ve duruşumuz belli. Liberal değil, solcuyuz.  Biz böyle bir şeyin olacağını tahmin ediyorduk. Ama künyeyi değiştirmekte o kadar acele ettiler ki, bizi dışarıdan, yollardan çağırdılar. Mesai saati bitmişti ve öyle geri döndük. Ve bu acele yerimize gelen insanların bu işe ne kadar hevesli olduklarını ve yeni tasfiyelerde bulunacaklarının göstergesi. Umarım yanılıyoruzdur. Çünkü orada Cumhuriyet’te çok değerli arkadaşlarımız var. Umarız ki daha öncede yaşandığı gibi bu dönem mobbing gibi şeyler yaşanmaz. En büyük endişemiz bu” ifadesinde bulundu.

‘İPUÇLARINI VERİYOR ASLINDA’

“Umarım gelenler iyi bir gazete yaparlar” vurgusu yapan Eren, "Savundukları politik çizgi, vakfa yeni seçilen üyelerin kimlikleri, Vatan Partisi milletvekili adayı, TRT eski müdürü gibi isimler bize bundan sonra Cumhuriyet’in nasıl bir yayın çizgisi izleyeceğinin ipuçlarını veriyor aslında” diye konuştu.

‘CUMHURİYET DE KAYBEDİLDİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM’

Cumhuriyet gazetesinin kendilerinin olduğu süreçte kamuoyunda sesi duyurulmayanların sesini duyurmaya çalıştığını, mağdurların kimliklerine bakmaksızın seslerini duyurmaya çalıştığını, sayfalarını onlara açtığını kaydeden Eren, “Bu tabii ki birilerini rahatsız etti. Yeni dönemde nasıl bir Cumhuriyet okuyacağımızı birlikte göreceğiz. Yeni gelen ekip muhtemelen, deklarasyonlarında da eskiye dönüşten söz ediyorlar. Buradan ne kast ediyorlar anlamadık. Göreceğiz onu önümüzdeki günlerde. Umarım kısırlaşan medyada Cumhuriyet de kaybedilmemiştir" değerlendirmesinde bulundu. (MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cumhuriyet'te yönetim değişikliği sonrası çok sayıda isim veda etti

SONRAKİ HABER

8. Halkevleri Basın, Sanat ve Dayanışma Ödülleri: “Hakikatin Peşinde”

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...