09 Eylül 2018 09:07
Son Düzenlenme Tarihi: 09 Eylül 2018 09:10

ETHA editörleri için dayanışma çağrısı

ETHA editörleri Pınar Gayip ve Semiha Şahin, yarın hakim karşısına çıkacak. Gazetecilerin avukatı Kader Tonç, davayı sahiplenme çağrısı yaptı.

ETHA editörleri için dayanışma çağrısı

Fotoğraf: MA

Paylaş

Yasin KOBULAN

Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Pınar Gayıp ve Semiha Şahin'in de aralarında bulunduğu 4 kişi 19 Nisan'da 2017 İstanbul'da yapılan operasyon ile gözaltına alındı. Çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklana 4 kişinin ilk duruşması yarın İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. “Örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılanan iki gazeteci hakkında hazırlanan iddianamede, Gayip ve Şahin’in cenaze haberlerini takip etmesi de suçlama konusu oldu. Yine Gayip ve Şahin’in gözaltına alındığı süre zarfında açlık grevine girmeleri de suçlamalardan başka biri.

‘TEK SUÇLAMA MUHALİF GAZETECİLİK YAPMALARI’

5 aydır müvekkillerinin tutuklu olduğuna dikkat çeken avukat Kader Tonç, “5 aydır dosyaya eklenen veya çıkarılan hiçbir şey yok. Dosyada delil olarak yer alan suçlamalarda çok eski. Kişisel kanaatimiz bunlarda kişisel hayatın gizliliğini ihlal ederek edilmiş olmaları. Bırakın dava açılması, soruşturmanın açılması ve yürütülmesi için gerekli olan basit şüphe bile yok teknik olarak. Bu kişilerin muhalif gazetecilik yapmaları, ETHA’da çalışıyor olmaları örgüt üyesi olmak için yeterli olmuş. Gazetecilik faaliyetinin yapılmasını engelleyen siyasi bir davadır” diye konuştu.

MESLEKTAŞLARINA SAHİP ÇIKMA ÇAĞRISI

Tonç, ilk duruşmada müvekkillerinin yapacağı savunmalarda basın özgürlüğüne sahip çıkacağını ifade etti. Gazetecilere ve meslek örgütlerine duruşmaya katılması çağrısında bulunan Tonç, “ETHA’nın şu anda 5 muhabiri tutuklu. Kamuoyunun ve diğer gazetecilerinde meslektaşlarına sahip çıkması gerekiyor. Gazetecilerin özellikle meslektaşlarının dosyasını sahiplenmesini istiyoruz” diye konuştu. (MA)

ÖNCEKİ HABER

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Eğitimde kıyameti koparmamız lazım

SONRAKİ HABER

Burkina Faso'da hükümet istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa