12 Eylül 2012 10:01

Dersimlilerden askerlere suç duyurusu

Dersim’de bulunan kitle örgütleri, siyasi parti, İHD ve Baro üyeleri geçtiğimiz günlerde Peri Suyu üzerinde yapımı sürdürülen Pembelik Barajı’na karşı direnen köylülerle dayanışmak amacıyla Doluca (Xarîk) Köyü’ne yapmak istedikleri ziyaretin engellenmesini yargıya taşıdı.OHAL uygulamas

Dersimlilerden askerlere suç duyurusu

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

OHAL uygulamasına maruz kaldıklarını belirten Dersim’deki siyasi parti ve kurum temsilcileri, Nazımiye Dağlıbahçe Jandarma Karakolu’nda kendilerini saatlerce engelleyerek, geçişlerine izin vermeyen karakol ile Nazımiye Jandarma Bölük Komutanlığı yetkilileri ve Nazımiye Kaymakamlığı hakkında Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundular. Konuyla ilişkin Seyit Rıza Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında konuşan Dersim Barosu Başkanı Fatma Kalsen, yaşananları hukuk dışı olarak niteledi. Bundan sonra bu gibi anti demokratik uygulamaların yaşanmaması için yetkilileri göreve çağıran Kalsen, “Sorumluların gerekli cezalara çarptırılmasını umut ediyoruz”dedi.

‘OHAL SÜRÜYOR’

İHD Dersim Temsilcisi Barış Yıldırım ise, OHAL’in 2002’de kaldırıldığını hatırlatarak, köye yapmak istedikleri ziyaret sırasında OHAL uygulamasına maruz kaldıklarına dikkat çekti.

Devletin çevreyi korumakla hükümlü olduğunu söyleyen Yıldırım, çevreyi koruma, orman yangınlarının sebeplerini araştırma ve orada HES ve baraj pratiğiyle şekillenen hukuksuzluğu kamuoyu ile paylaşmak amacıyla orada bulunduklarını dile getirdi. Devletin de barajı yapan şirket LİMAK gibi, Dersim’in toprağını ve suyunu ticari bir rant aracı olarak gören zihniyetin yanında olduğunu belirten Yıldırım, “Oradaki mülki idare amirlerinin ortaya koyduğu hukuksuzluğun derhal soruşturulması gerekiyor. Hukukun olmadığı bir yerde zorba zihniyet, hukukun olmadığı bir yerde keyfi bir idare söz konusu olacaktır” dedi . (DERSİM)

ÖNCEKİ HABER

Mimarlar Odasından Mamak Cezaevi proje yarışması

SONRAKİ HABER

Zimbabve’de ölümlerin sorumlusu polis ve asker

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa