07 Eylül 2018 20:34
Son Düzenlenme Tarihi: 07 Eylül 2018 20:45

Kırtasiye malzemelerine dikkat! Çocukların sağlığını tehdit ediyor

Çocuklar, kırtasiye raflarında yer alan kokulu, renkli ürünleri tercih ederken, uzmanlar bu ürünlerdeki kanser riskine dikkat çekiyor.

Kırtasiye malzemelerine dikkat! Çocukların sağlığını tehdit ediyor

Fotoğraf: Mustafa Kamacı/AA

Paylaş

Yeni eğitim döneminde okula yeni başlayan 3 milyona yakın öğrenciyle birlikte 20 milyonu bulan öğrenci 17 Eylül’de ders başı yapmaya hazırlanıyor. Velileri kırtasiye malzemelerinin pahalılığı yanında sağlığa zararlı ürünler de endişelendiriyor. Özellikle ilköğretim çağında çocukların okul stresini eğlenceye dönüştüren kırtasiye ürünleri, bilinçsizce yapılan alış verişler sonucunda çocukların sağlığını bozabilen tehlikelere dönüşebiliyor. Çocuklar kokulu, renkli ürünleri tercih ederken, uzmanlar bu ürünlerdeki kanser riskine dikkat çekiyor. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kimya Mühendisleri Odası (KMO) okulların açılmasına bir hafta kala öğrencilerin kullandığı eşyaların güvenliğine dikkat çekti.

Fotoğraf: Mustafa Kamacı/AA

ÇOCUKLARIN SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

Raflarda yerini alan; hangi maddelerden üretildiği ve içeriği belli olmayan, güvenlik sınırını aşan kimyasal madde katkılı, abartılı, albenili kalem, silgi, su matarası, beslenme çantası gibi kırtasiye malzemeleri, ayakkabılar, okul giysileri çocuklarımızın sağlığını ciddi biçimde tehdit ediyor denilen açıklamada şunlara dikkat çekildi: Kantinlerde satışa sunulan markasız, ucuz, inorganik boyar maddelerin kullanıldığı şekerlemeler ve ucuz olduğu için yurt dışından ithal edilen yiyecek ve gıdalar, gıdaların konulduğu beslenme çanta ve sulukların birçoğu da ne yazık ki büyük risk oluşturuyor. 

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu imzasıyla yapılan açıklamada  okul araç gecelerinde kullanılan kimyasalları fitalatlar, azo boyalar ve bazı ağır metaller olarak sıraladı.

Fotoğraf: Pixabay

-Fitalatlar, plastiğin sert ve kırılgan özelliğini yumuşatmak ve bazı malzemelerde kullanılan boya ve kokuların uzun süre dayanmasını sağlamak amacıyla kullanılan toksik kimyasallardır. Tükürük ve ter yolu ile vücuda geçerek hormonal sisteme (üreme sistemi), endokronik sisteme ve karaciğere zarar verebilir.

-Azo boyar madde ile işlem görmüş malzemelerin uzun süreli ve vücut ile temas hali sonrasında insanlarda bazı kanser türlerine ve karaciğer hastalıklarına yol açtığı ve mutajenik etkilere yol açtığı biliniyor. 

-Sanayide boya inceltmek amacıyla kullanılan ve çok çabuk buharlaşabilen (uçucu madde) toluen, xylol, aseton, benzen, trikloretan, perkloretilen, halojenli hidrokarbonlar ve benzeri maddeler yapıştırıcı malzemeler Sağlık Bakanlığının “Uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunması Hakkında Yönetmelik” gereğince yasaklamasına rağmen ne yazık ki hâlâ kullanılıyor. 

Fotoğraf: Mustafa Kamacı/AA

HANGİ ÜRÜNLERDE NE TÜR RİSKLER VAR?

PASTEL BOYA, SULU BOYA, OYUN HAMURU, SİLGİ VE DİĞER BOYALAR: Bu ürünlerde kanserojen olduğu için yasaklanan azo boyar maddeler ve fitalatlar kullanılabiliyor. Aynı zamanda kanserojen olan fitalatlar, insanlarda ve hayvanlarda hormon sistemine zarar verebiliyor. Ayrıca astım ve üreme bozukluğuna da neden olabilen bu kimyasal, pastel boyalarda da bulunabiliyor. Çocuklarda sinir, bağışıklık sistemini tahrip eden ağır metaller de boyalar içerisinde tespit ediliyor. Kanserojen boyar maddeler, temas sonucu deri tarafından direkt emilerek kana karışıyor..

MAKAS, KALEMTIRAŞ, ZIMBA: Öğrencilerin hemen her gün kullandığı bu ürünlerde, ağır metaller ve fitalatlar kullanılabiliyor. Nikel, alaşım numunelerin kaplamasında, korozyona karşı direncinin artırılmasında ve sertliklerinin artırılmasında kullanılan bir madde olarak karşımıza çıkıyor.    

ÇANTA, BESLENME ÇANTASI, KALEM KUTUSU, MATARA VE KAPLIKLAR: Bu ürünlerde de fitalatlar, azo boyar maddeler, alerjen boyar maddeler ve kanserojen boyar maddeler bulunabiliyor.  Kanserojen oldukları için yasaklanan poliaromatik hidrokarbonlar (PAH) ve tekstilde buruşmazlık, çekmezlik apresi, boya ve baskının korunmasında kullanılan formaldehit, çantaların önemli risklerinden. Alerji, tahriş, egzama ve akciğer kanserine neden olan bu kimyasal; önlük, pantolon ve çorap gibi tekstil ürünlerinde de bulunabiliyor.  Ülkemizdeki yasal mevzuata göre beslenme çantası ve su matarası gibi direkt gıda ile temas edecek ürünlerin, Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığından izin almaları ve bu iznin tarih ve numarasını ürünlerinde belirtmeleri yasal zorunluluk olmasına karşılık, firmaların buna uymadığı gözleniyor. 

Fotoğraf: Mustafa Kamacı/AA

SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ? 

Tercih edilecek ürün üzerinde TSE ve CE işaretlerinden en az birinin veya Avrupa Birliği tarafından güvenlik göstergesi olarak kabul edilmiş ‘EN 71-1, EN 71-2, EN 71-3 ve EN 71-9’ normlarına uygun olmasına dikkat edilmelidir. Çocukların kullanacağı mataralar, şişeler ve beslenme çantalarının plastik olmamasına dikkat edilmeli, kokulu ve boyalı ürünlerden kaçınılmalıdır. Solvent bazlı kalemler kesinlikle satın alınmamalı, satın almada su bazlı, alkol bazlı kalemler tercih edilmeli. Keza yapıştırıcı alımında da içerisinde uçucu madde olan yapıştırıcılar kesinlikle satın alınmamalı. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Çoban Ahmet, 2. ‘İnsansı Taşlar Müzesi’ni Ege'de açma hazırlığında

SONRAKİ HABER

Rusya’da 2 savaş uçağı çarpıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa