07 Eylül 2018 19:33

Piyanist İdil Biret’ten genç müzisyenlere tavsiyeler

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine gelen piyanist İdil Biret, genç müzisyenlere ‘meşhur olacağım’ kaygısı gütmeden çalışmalarını sürdürmelerini önerdi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisinin (AIMA) piyano “master class” (usta sınıfı) programı kapsamında ders vermek için Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki Alibey (Cunda) Adası’na gelen İdil Biret, klasik müziğin dünyadaki durumuna ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Genç müzisyenlere amatör bir ruh ve profesyonel çalışmayla, ‘meşhur olacağım’ kaygısı gütmeden işlerini yapmasını öneren Biret, “Yaptıkları işi sevdikleri için yapsınlar. ‘Ben bundan meşhur olacağım’ demesinler. Bu çok sevdiğimiz, zevk aldığımız bir şey olarak yapılmalı. Bu konuda amatör ruha sahipseniz çalışmalarınız tamamıyla profesyonel olmalı. Hiçbir zaman en ufak bir şeyi affetmemek lazım. Kendinde yanlış bir şey yaparsa hemen onu düzeltmek lazım. Bu demektir ki saatlerce çalışmak ve düşünmek gerekir” dedi.

‘KLASİK MÜZİK KRİZDE’

İnsanın her zaman yeni şeyler keşfettiğini, hiç olmayacak bir renk ve nüansın yeni ufuklar açabildiğini dile getiren Biret, “Klasik müzik maalesef dünyada krizde ancak Uzak Doğu’da çok büyük rağbet görüyor. Yalnız Çin’de milyonlarca piyanist olduğundan bahsediyorlar. Bu hem güzel hem de korkutucu. Çünkü yeni yetişen nesiller için bu şekilde bir yere varmak son derece güç... Benim en çok endişe ettiğim şey kolaya kaçmak. Kolaya kaçmamak lazım. Kalitesiz müziklerden zevk almak, bilmiyorum ne dereceye kadar insana zenginlik, ruh zenginliği getirir” şeklinde konuştu.

Öğrenci yetiştirmek için uzun seneler birlikte çalışmak gerektiğini vurgulayan Biret, “Ben maalesef bunu yapamadım çünkü kendi yaptığım işler çok zaman alıyor. Plaklar, konserler ve başka yazı çalışmaları çok zaman aldığı için hakikaten bu şekilde bir talebem olmadı. Genç virtüöz arkadaşlarımla beraber olmak, onlara bir dereceye kadar yardım etmek müzikal konularda hakikaten benim için çok büyük bir zevk ve kazanç aynı zamanda.” dedi. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tahran zirvesi: Siyasi çözüm ama operasyondan sonra...

SONRAKİ HABER

Hrant Dink davası | Jandarma Komutanı: Ben bayraklı fotoğraf çekin demedim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...