07 Eylül 2018 15:34
Son Düzenlenme Tarihi: 07 Eylül 2018 16:08

İzmir’de ayakkabı imalatçıları sıkıntıda

İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Yalçın Ata, döviz kurundaki yükselişle ilişkili olarak 2 ayda 12 oda üyesinin kepenk kapattığını söyledi.

İzmir’de ayakkabı imalatçıları sıkıntıda

Fotoğraflar: DHA

Paylaş

İzmir’in Bornova ilçesinde 500’den fazla işyerinin bulunduğu Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesinde esnaf, siftahsız geçen günler yaşıyor. Döviz kurundaki artışla başlayan ekonomik durgunluğun ayakkabı sektörünü de etkilediğini belirten İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Yalçın Ata, son iki ayda 12 oda üyesinin kepenk kapattığını söyledi.

Hem İzmir’in, hem de Türkiye’nin en büyük ayakkabı imalat yerlerinden biri olan Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesinde esnaf sıkıntılı günler yaşıyor. Birçok yan ürünün Uzak Doğu’dan ithal edildiği sektörde hem imalat, hem de toptan satış yapan İzmir Ayakkabıcılar Odası üyeleri, kepenk indirmeye başladı. İmalatta kullanılan yapıştırıcı gibi bazı kimyasal maddelerin yurt dışından alındığını söyleyen İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Başkanı Yalçın Ata, dövizdeki artışın malzeme fiyatlarını yüzde 60 yükselttiğini dile getirdi. Avronun 7.5 lirayı bulmasıyla, esnafın birkaç gün içinde büyük zarar ettiğini anlatan Ata, “Dövizde belirgin oynamalar oldu ama maliyet hesapları değişmedi. Bizdeki rakamlar yukarı çıktı mı bir daha inmek bilmiyor. Önümüzde bir kış sezonu var. Fiyatlarda belirsizlik sürdüğü için büyük huzursuzluk hakim” dedi.

ÇALIŞAN ATÖLYE YOK

500’den fazla işyerinin bulunduğu Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesine her gün yaklaşık 30 bin kişinin giriş çıkış yaptığını belirten Yalçın Ata, buradaki işlerin durmasının tüm ayakkabı sektörünü etkilediğini ifade ederek şöyle konuştu: “Ayakkabıcılar Sitesinde şu anda neredeyse çalışan atölye yok. Sadece daha önceden siparişini almış, malzemesini temin etmiş bazı atölyeler çalışıyor. Dolarda kur 6.5 TL’de dengelenirse, bu fiyatlar üzerinden maliyetler hesaplanacak. Ama bazen 7’lere kadar çıkıyor. Üretici maliyet hesabı yapamıyor. Bugün yapıştırıcının tenekesi 230 lira, yarın 235 lira, bir sonraki gün 245 lira. Üretici çok zor durumda. Perakendeci malı 50 liradan alıyorsa, üzerine belli bir fiyat koyup satıyor. Ama üreticinin şu anda ne kârı belli, ne maliyeti. Son iki ayda 12 oda üyesi kepenk kapattı.”

30 yıldır ayakkabı alıp toptan ve perakende satış yapan esnaftan Abdi Ferhatoğlu ise hiç satış yapamadığı günler olduğunu belirterek, “55-60 liraya aldığımız ayakkabılar, yüzde 25 zam gördü. Kışlık sezona gireceğiz. 75 liradan aşağı okul ayakkabıları ve kışlık bot yok. Alışveriş merkezinde satış yapanlar fiyatı 3 kat arttırıyor. Toptan verdiğimiz müşteriler sıkıntıda. Çarşıda hiç müşteri yok. Büyük kriz yaşıyoruz. Geçen hafta iki kez hiç siftah yapmadan dükkan kapattım. Bornova, Balçova’dan perakende satış yaptığım müşterilerim vardı. Dışarıda 150 liraya alacakları ayakkabıyı burada yarı fiyatına alıyorlardı. Şimdi gelen yok” dedi.

İFLAS ERTELEME GİTTİ KONKORDATO GELDİ

Türkiye'nin zincir mağazalarından ünlü bir markanın konkordato ilan ettiğini anlatan İzmir

Ayakkabıcılar Odası Başkanı Yalçın Ata, İzmir menşeli birkaç firmanın da iflasın eşiğine geldiğini belirtti. Alışveriş merkezlerindeki dükkan kiralarının döviz üzerinden ödendiğine dikkat çeken Ata, “Kiralar artınca bazı firmalar bir nevi iflasını istedi. Dükkanlarına haciz gelmemesi için önlem aldı. Çünkü OHAL döneminde iflas erteleme işlemleri yapılamıyordu. OHAL kalkınca kendilerini korumak maksadıyla konkordato ilan ettiler” dedi. (İzmir/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Sorunlarına çözüm üretilmeyen hayvan üreticileri sınıra yürüdü

SONRAKİ HABER

“CHP, İzmir’de Olgun Atila’yı aday gösterecek” iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa