07 Eylül 2018 09:35
Son Düzenlenme Tarihi: 07 Eylül 2018 09:39

AKPM raporu: 24 Haziran seçimleri eşitsiz geçti

24 Haziran seçimlerini gözlemleyen Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin (AKPM) raporundan: Seçim kanunu cumhurbaşkanına uygulanmadı.

AKPM raporu: 24 Haziran seçimleri eşitsiz geçti

Fotoğraf: İbrahim Yıldız/DHA

Paylaş

24 Haziran seçimlerini gözlemleyen Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin (AKPM) raporundan: Seçim kanunu cumhurbaşkanına uygulanmadı. AKP devlet olanaklarını kötüye kullandı.

AGİT heyetiyle birlikte 24 Haziran seçimlerini gözlemleyen Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin ( AKPM ) raporunda, seçim kanununun adil ve eşit bir kampanya öngördüğü belirtilerek, “Ancak bu katı kanun görevdeki cumhurbaşkanına uygulanmıyor ve bu da ona kampanyasında büyük avantaj verdi” denildi. Kanuna rağmen çok sayıda devlet görevlisinin kampanyalar sırasında hükümeti övdüğüne dikkat çekilen raporda, asker ve hakimlerin de seçim kampanyasına katıldığı anımsatıldı. Emeklilere verilen ikramiyenin de adil olmadığına vurgu yapılan raporda, adayların “eşit kampanya şansı olmadığı” ifade edilirken, AKP’nin devlet olanaklarını seçimler sırasında kötüye kullandığına işaret edildi. Seçim sandık kurullarının dörtte birinde tutanağın hazırlanmasında sorun yaşandığı belirtilen raporda, sayımların beşte birinde ise ya tutanakların önceden imzaladığı ya da kasıtlı olarak hatalı giriş yapıldığı kaydedildi.  

EŞİT KAMPANYA ŞANSI OLMADIĞI…

Cumhuriyet’ten Duygu Güvenç’in haberine göre; Ukraynalı parlamenter Olena Sotnyk imzalı raporda; 24 Haziran seçimlerinin OHAL koşulları altında, ifade özgürlüğü olmadan, yargıya kapalı YSK kararları ile yapılması ile seçim kampanyalarına ve siyasi partilerin finansmanına yönelik şeffaflığın bulunmaması eleştirildi. 

Raporda 24 Haziran seçimlerinde, oy sayımındaki sorunlara da dikkat çekildi.

Raporda, seçim kampanyalarının seçim gününden önce başladığına işaret edilirken, adayların “eşit kampanya şansı olmadığı”, AKP’nin devlet olanaklarını seçimler sırasında kötüye kullandığı ifade edildi. Seçim yasasında yapılan değişikliklerin “şeffaflık ve seçim güvenliğini” zayıflattığı vurgulandı. 

Uluslararası gözlemcilerin yüzde 94 oranında olumlu oy kullandığı, yüzde 6 oranında ise sorun tespit ettiği belirtildi. Rapordan dikkat çeken saptamalar şöyle:

-Bu seçimler öncesi, “1 yıl öncesinde değiştirilemez” kuralına karşın, seçim kanununun değiştirilmesi Venedik Komisyonu’nun seçimle ilgili uygulama kodlarına uygun değildi.

-Oy pusulasındaki mühür şartının kaldırılmasını öngören düzenleme karşısında, kişi elbette bu mührün kanunda neden tanımlandığını merak ediyor.

-Sandık kurulları, kanunda belirtildiği gibi kurayla belirlenmedi.

YSK ve Başkanı...

- Seçim idaresinin şeffaf olmaması endişe yarattı. Toplantılar kapalı kapılar ardındaydı ve kararlar YSK web sayfasında düzenli ve zamanında yayınlanmadı ya da yasal sebebi açıklamadan yayınlandı. 627 karardan sadece 74’ü gecikmeyle yayınlandı. YSK, yeri değiştirilen sandıklarla ilgili sayı ve yerleri açıklamadı. Tüm itirazlar reddedildi.

-YSK Başkanı’nın gözlemci heyetle görüşmesine diğer üyeler alınmadı.

-RTÜK’ün seçim yayınları ile ilgili YSK’ye ilettiği raporları kamuya açık değildi. 687 nolu KHK ile taraflı yayınlar karşısındaki yaptırım gücü elinden alındı. 

-YSK 679 bin 182 seçim listesinde adres değişikliği yaptı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

DGS tercihleri başladı; tercih yaparken nelere dikkat edilmeli?

SONRAKİ HABER

Maaşlarını alamayan diyaliz merkezi çalışanları iş bıraktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa