06 Eylül 2018 18:04
Son Düzenlenme Tarihi: 06 Eylül 2018 18:06

Almanya, Erdoğan’ın ziyareti öncesi Kürt Kültür Fesfivali’ni yasakladı

Avrupa Afrin Platformu öncülüğünde bu yıl 8 Eylül'de Düisburg yakınlarındaki Dinslaken’de yapılması planlanan Kürt Kültür Festivali’ne izin vermedi.

Almanya, Erdoğan’ın ziyareti öncesi Kürt Kültür Fesfivali’ni yasakladı

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Almanya’da 8 Eylül Cumartesi günü yapılması planlanan Kürt Kültür Festivali’ne izin verilmedi. Kararın Erdoğan yönetimi ile yakınlaşan ilişkiler nedeniyle olduğu tahmin ediliyor.

İLK KEZ YASAKLANDI

Toplam 93 kurum tarafından yapılan başvuru, festivale günler kala belediye tarafından yasaklandı. Otobüslerin park alanını gerekçe gösteren belediyenin bu kararına yapılan itiraz da mahkeme tarafından kabul edilmedi. Böylece en son geçen yıl Köln’de gerçekleştirilen Kürt Kültür Festivali, uzun aradan sonra ilk kez Almanya’da yasaklanmış oldu.

‘İTTİFAKIN FATURASI KÜRT HALKINA’

Belediye ve mahkemenin bu kararına tepki gösteren Festival Sözcüsü Yüksel Koç yaptığı açıklamada, “Erdoğan’ın Almanya ya gelişinin ön günlerinde ortaya çıkan iki ülke arasındaki ittifakın faturası yine Kürt halkına çıkartıldı ve festival mahkeme tarafından yasaklandı. Mahkeme bu kararıyla hukukunda Kürt halkına yaklaşımında siyasetin yön verdiğini gösteriyor. Erdoğan ile ilişkilerini bozmak istememenin ötesinde güçlendirmeyi esas aldığını Almanya siyaseti ve hukuk alanı olarak ortaya koymuş oldu” dedi.

MİTİNGLE TEPKİ GÖSTERECEKLER

Karara tepki gösteren Kürt dernekleri, 8 Eylül günü Düsseldorf’ta kitlesel bir miting düzenlemeyi planlıyor. Ancak mitinge izin verilip verilmeyeceği de henüz belli değil.

Son dönemlerde Kürt kurumları tarafından Almanya’da düzenlenen gösterilerin çoğu, yasak bayrak ve dövizler taşındığı gerekçesiyle ya iptal edilmişti ya da saatler süren gerilimim ardından yürüyüşe izin verilmişti.

Öte yandan Afrin Platformunu oluşturan kurumlar, 28-29 Eylül’de Berlin‘de Erdoğan’a karşı büyük bir gösteri düzenlemeye hazırlanıyor. (Köln/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

'Bu direniş yalnızca Flormar işçilerinin direnişi değil'

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa