06 Eylül 2018 19:07

Çiftçinin elektrik ve su borcu tarımsal destekten kesilecek

Pek çok sektöre destek paketi açıklanıp borçlar ertelenirken çiftçilerin elektrik ve su borcunun tarımsal desteklemeden kesilmesine karar verildi.

Çiftçinin elektrik ve su borcu tarımsal destekten kesilecek

Fotoğraf: Çağlar Öztürk/DHA

Paylaş

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün Resmi Gazete’nin 6 Eylül 2018 tarihli sayısında yayımlanan tebliği ile, devlet tarafından yapılacak tarımsal destekleme ödemesi almaya hak kazanan çiftçilerin vadesi geldiği halde ödenmeyen sulama işletme ve bakım ücreti veya su kullanım hizmet bedeli ile tarımsal sulamada kullanılan elektrik enerji borcu alacağı destekten mahsup edilecek. Çiftçinin önce borcu tahsil edilecek, alacaklı kurum, kuruluş ve şirketlere aktarılacak, kalan para çiftçiye destekleme olarak ödenecek.

ŞİRKETLERİN BORCUNU DEVLET TAHSİL EDECEK

Geriden gelen tarımsal destekler yüzde 20’ye varan enflasyonla ezilmişken bir de çiftçinin elektrik ve su borcunun tarım desteklerinden tahsil edilecek olması çiftçiyi iyice zor durumda bırakacak.  

Tebliğe göre uygulama şöyle olacak:

1- Tarım ve Orman Bakanlığı tarımsal desteklemelere ilişkin ödemelere esas icmalleri Ziraat Bankasına elektronik ortamda iletecek.

2- Devlet Su İşleri’nce (DSİ) tarife uygulanan ve su kullanıcı teşkilatlara devredilen sulama tesislerine ilişkin sicil bilgileri, imza yetkilileri ve DSİ Bölge Müdürlüğü veya su kullanıcı teşkilata en yakın Ziraat Bankası şube müdürlüğü nezdinde açılan destekleme ödemelerinin aktarılacağı hesap numarası bilgileri, DSİ tarafından resmi yazı ile Ziraat Bankasına bildirilecek.

3- DSİ ve su kullanıcı teşkilatlar, vadesinde ödenmemiş işletme ve bakım ücreti veya su kullanım hizmet bedeli borcu bulunan su kullanıcılarına ait kimlik (T.C. kimlik numarası/vergi numarası, isim-soy isim) ve borç bilgilerini Ziraat Bankasının istediği dosya formatında hazırlayarak güvenli veri transferini yapacak.

4- Su kullanıcılarına ait borç bilgileri her hafta salı günü güncellenecek.

5- DSİ ve su kullanıcı teşkilatlar, borçluların kimlik ve borç bilgilerini gösteren icmalleri hatasız, eksiksiz ve zamanında Ziraat Bankasına bildirecek.

6- Ziraat Bankası, veri aktarımının sağlanacağı sistem alt yapısının kurulmasından ve erişim talepleri tamamlandıktan sonra DSİ ve su kullanıcı teşkilatları yetkililerine kullanıcı adı ve şifresini bildirecek.

7- Ziraat Bankası, Tarım ve Orman bakanlığı tarafından iletilen tarımsal destekleme ödemesine esas icmallerdeki çiftçilere ait T.C. kimlik numaraları/vergi kimlik numaraları ile DSİ ve su kullanıcı teşkilatları tarafından bankaya iletilen borçlu su kullanıcısı T.C. kimlik numaralarını/vergi kimlik numaralarını eşleştirerek ve borç tutarını destekleme ödemelerinden mahsup ederek DSİ veya su kullanıcı teşkilatların banka nezdinde açılmış hesaplarına aktaracak.

8- Tahsilatı alan birim, çiftçileri mahsuplaşma işlemi ile ilgili olarak bir hafta içerisinde kısa mesaj (SMS) ile bilgilendirilecek.

9- Destekleme ödemelerinden borç tutarının tahsil edilmesi, alacaklıların Bankaya “borç bildirim önceliği” sırasına göre yapılacak.

10- Borç tutarı destekleme ödemesinden az ise borcun tamamı, fazla ise destekleme ödemesi tutarı kadarı mahsup edilecek. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Şarbonun temel nedeni ithalat ve denetimsizlik

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu’dan belediyenin veri tabanını inceleme talimatı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa