06 Eylül 2018 12:44
Son Düzenlenme Tarihi: 06 Eylül 2018 12:47

Hamburg’da ırkçılığa karşı bu kez 10 bin kişi yürüdü

Çarşamba günü akşam saatlerinde Hamburg’da ırkçılığa karşı yapılan yürüyüşe 10 binden fazla kişi katıldı.

Hamburg’da ırkçılığa karşı bu kez 10 bin kişi yürüdü

Fotoğraf: Sinan Özbolat/EVRENSEL

Paylaş

Sinan ÖZBOLAT
Hamburg

Bu yılın başlarında “Merkel gitsin!” sloganıyla Hamburg şehir merkezinde sağcı gösteri ve yürüyüşleri yapan ırkçılar yaz tatilinde ara vermişlerdi. Yaz tatilinin ardından yeniden bu gösterilerini her ayın ilk çarşamba günü yapma kararı alması üzerine kente “Sağa Karşı Birlik” platformunu oluşturan antifaşist güçler karşı gösteri yaptı. Gösteri çağrısı yapan örgütler 10 binden fazla insanın eyleme katıldığını duyurdu.

IRKÇI GRUBA POLİS KORUMASI

Hamburg’un Gänzemarkt Meydanında 40-50 kişinin katıldığı ırkçı gösteriyi yüzlerce polis koruma altına aldı. Buna tepki gösteren binlerce kişi merkezi tren istasyonun yanında bulunan Hachmannplatz’da buluşarak yürüyüşe geçti. Irkçıların miting yaptığı alana kadar yürüyen kitleye çevreden sürekli katılımlar olduğu gözlendi. Yapılan konuşmalarda “Gösterilere Neonazilerin katıldığı ispatlanmasına rağmen, ırkçılar kendilerini demokrat olarak tanıtmaya çalışıyorlar. Sözde Merkel’i eleştiren bu gruplar ayrımcılık ve ırkçılık yapıyor. Fikir özgürlüğü adı altında kitlelere Neonazi fikirleri yaymaya çalışıyor” denilerek tepki gösterildi.

Fotoğraf: Sinan Özbolat/EVRENSEL

‘HAMBURG’DA IRKÇILARA YER YOK’

Eylemde geçen yıl Hamburg’da yapılan G 20 Zirvesi sırasında polis birliklerinden başındaki kişi olan Harmut Dudde’nin Eyalet İçişleri Bakanı Andy Grote tarafından emniyet müdürlüğüne atanması, eylemciler tarafından provokasyon olarak değerlendirildi. Dudde, G 20 Zirvesi sırasında pek çok provokasyona zemin hazırlayarak, olayların büyümesine yol açmıştı.

Gösteriye SPD, Yeşiller, Sol Parti, DKP, DİDF ve bir çok kurum kuruluş ve sendikalardan geniş bir kesim katılarak ırkçılara Hamburg da izin vermeyeceklerini gösterdiler.

Başta sendikalar olmak üzere 130 değişik örgüt ortak bir inisiyatif oluşturarak ırkçılığa Hamburg’da geçit vermeyeceklerini açıklamışlardı. İnisiyatifte Türkiye kökenli emekçiler de yer alıyor.

Fotoğraf: Sinan Özbolat/EVRENSEL

ÖNCEKİ HABER

Savcı Nazlı Ilıcak için müebbet istedi

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa